„Pro veřejnost je to skutečně veliká rarita. Pro rybáře ne, protože sumci se třou každý rok a občas se albíni narodí,“ řekl ředitel Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni Karel Vávře.
Jestli to jsou ale potomci současných bílých sumců, je sporné. Albín se narodí zhruba jednomu ze sta sumců, a to platí i u těch bílých. Jednatel Štičích líhní Esox Oldřich Pecha odhadl, že pravděpodobnost rodičovství je ani ne poloviční. Tři sedmicentimetroví sumečci do velikosti kolegů dorostou až za deset let. V průběhu „rybí sklizně“ na Košíně rybáři naměřili sto metráků ryb. Dodali, že jsou zhruba v polovině. Přesné počty budou k dispozici až na sádkách. Předběžně lze ale říci, že nejvíce bylo letos kaprů, candátů, štik a amurů.
Kromě nich a tří nových bílých přírůstků na sádky cestovali i dva šestatřicetiletí strážci nádrže – bílí sumci. Veřejnost si je tu může prohlédnout po dobu měsíce. Sameček dorostl do 38 kilogramů, samička váží 46. Ta byla loni zraněna pytlákem a rány se jí doteď nezhojily.
„Vypadá to, že se opět bude muset léčit, zvěrolékaři už jí navrhli antibiotika. Zatím nevím, kdy se bude moct vrátit do rybníka,“ konstatoval jednatel Esoxu Oldřich Pecha. Prozradil ale, že ve vodě objevili malé přírůstky tohoto albínovitého druhu.
Košín byl v minulém roce odbahněn, na rybáře tak letos čekala premiéra. Po třiceti letech se totiž vrátili do původního loviště. „Hodně ryb půjde z Košína na export, v zahraničí je o tyto ryby veliký zájem. Patří totiž k jedněm z nejchutnějších. Je to zejména díky čisté vodě a zákazu používání hnojiv v okolí rybníka. Kapři odtud se však objeví na českých vánočních stolech. Kolik ale budou stát, zatím nevíme,“dodal Pecha. Při výlovu si návštěvníci mohli pořídit kilo kapra za příjemných 55 korun.