Dětské domovy i jiná sociální zařízení se dlouhodobě potýkají s nedostatkem peněz. Náhoda však chtěla tomu, aby Květu Fořtovou z Tábora před dvanácti lety zavedl rodinný výlet na prohlídku Radenína.

Když viděla, v jakém stavu je okolí i vnitřní vybavení zámku, kde je dnes rekonstruovaný dětský domov, chtěla pomoci. A tak se zrodil nápad zorganizovat charitativní bál.

„Přišlo mi líto, že je park bývalého zámku zpustlý a zařízení domova tolik let po revoluci zastaralé. A protože učím angličtinu, pokusila jsem se využít svých kontaktů. Ke mně na hodiny totiž dochází i řada podnikatelů," popsala začátek Květa Fořtová.

Pomohli podnikatelé

Od té doby na lepší život dětí přispívají firmy, některé dokonce pravidelně. „Jako první se zapojili dva soukromníci. Výrobce nábytku, který děti vybavil skříňkami a stoly, a také prodejce matrací, díky němuž školáci dostali nové postele," zmínila první krok.

U něho ale nezůstalo. Jak se později ukázalo, trefou do černého byl charitativní bál. „První rok se zapsal do historie částkou, kterou domov získal. Na jejich konto se připsalo sto tisíc. Částka se skládala nejen z prodaných lístků, ale také z darovacích smluv, které poskytli podnikatelé. Další ročníky se suma pohybovala kolem osmdesáti tisíc," vzpomněla na úspěch Květa Fořtová s tím, že každý rok je na plese vyprodáno.

A jinak tomu není ani letos. Kapacita sálu je přibližně dvě stě lidí a včera byly pro návštěvníky volné už jen poslední dva stoly. Lidé, kteří přijdou podpořit dobrou věc, se mohou přesvědčit o tom, že děti z radenínského domova nelení.

„U vstupu do sálu budou nabízet své výrobky rozmanitých druhů, které jsou inspirované i jarní tématikou a Velikonocemi. Jedná se například o dekorace, polštářky, výrobky z proutí, dřeva, šité věci, jednoduché šperky či vázičky," vyjmenovala sortiment Květa Fořtová.

Odtud se pak děti přesunou na sál, kde se budou bavit společně s ostatními návštěvníky. Ty starší mohou zůstat do půlnoci a mohou zkusit štěstí při slosovatelné tombole. „Mohou v ní vyhrát cenné věci a dárky," doplnila. Zítra při programu vystoupí například taneční skupina SK GR8.

Také účinkující podpoří dětský domov. Vystoupí bez nároku na honorář a sál v sezimoústeckém hotelu MAS je na charitativní bál k dispozici rovněž zdarma.

Dětský domov Radenín
• radenínský zámek býval kdysi šlechtickým sídlem. Pro děti funguje od 50. let 20. století, kdy byl znárodněn

• V roce 1989 se zámek vrátil původním majitelům. Ti ho ale v roce 2000 prodali státu

• v padesátých letech zde byla ozdravovna, do které děti dojížděly. Později zde sídlila Zvláštní škola internátní. Součástí zámku je i škola a dalších několik let byl dětským domovem se speciálními školami, neboť v přilehlém přistavěném křídle zámku sídlila i mateřská škola

• To je však historie do roku 2000, kdy se zámek proměnil v Dětský domov, Základní školu a Školní jídelnu

• dětský domov nahrazuje rodinnou výchovu a zajišťuje prostředí k jeho aktivnímu rozvoji, učení a nápravě výchovných i vzdělávacích nedostatků, se kterými dítě do zařízení přichází.

zdroj: http://www.osportal.cz

Charitativní ples pomůže domovu ke zvelebení hřiště

Tábor – V radenínském zámku našlo v současné době domov šestačtyřicet dětí. Provoz takového zařízení stojí ročně miliony korun.

„Jsme zřizováni Jihočeským kraje, od kterého získáváme peníze na chod. Dříve jsme dostávali i prostředky od firem. Teď sice také, ale už méně," sdělila ředitelka Dětského domova Radenín Blanka Šimáková.

Získat další finance, které by dětem zpříjemnily chvíle v domově, je pro zařízení těžké. „S peněz, kterými disponujeme, musíme obstarat stravování, ubytování, dopravu, letní tábory a třeba v zimě i hory," vysvětlila ředitelka.

Pořádání charitativního bálu vítá. Výtěžek společenské akce domovu pomůže zaplatit další etapu právě budovaného dětského hřiště, na jehož realizaci začali pracovat již dříve díky sponzorským darům.

„Chtěli bychom, aby na hřišti přibyly houpací a stabilizační prvky," naznačila Blanka Šimáková do čeho peníze z akce investují. Dětský domov spolupracuje i s obcí Radenín. Jak sdělil starosta Jaroslav Kraus, využívá pomoci dětí především na zvelebování okolí.

„Zametají například autobusovou čekárnu a chodníky. Na druhou stranu obci zase domov vyhoví ve chvíli, kdy potřebujeme mít přístupné hřiště a já občas dětem popovídám o třídění odpadu," sdělil Jaroslav Kraus.

Chod domova:
• v současné době zde bydlí 46 dětí od 3 do 20 let

• v domově funguje 6 rodinných skupin, kdy každá má dva vychovatele, nejčastěji tetu a strejdu

• v domově se o děti starají i asistentky – slouží jak přes den, tak i v noci