Jako trestný čin obecného ohrožení kvalifují policisté pondělní nehodu na vlečce.

Přesnou příčinu vykolejení vlaku ale dosud neznají.

„Příčina a míra zavinění události je stále předmětem šetření policistů, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti,“ potvrdil mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.

Za zmíněný čin si může viník u soudu vyslechnout trest zákazu činnosti nebo až trest odnětí svobody, a to na dobu až tří let.

Neřízená střela

K nehodě došlo v pondělí krátce před jednou hodinou odpolední na železniční vlečce jedné z táborských firem na Chýnovské ulici. Podle dosavadních informací se tady samovolně rozjela souprava dvou lokomotiv a pěti naložených vagónů.

„Neovladatelná souprava tak přejela přes nezabezpečený železniční přejezd uvnitř podniku a dále pak přes nezabezpečený železniční přejezd na Chýnovské ulici,“ popsal průběh události Doubek.

Podle jeho slov souprava dále pokračovala na odvratnou kolej, kde nárazem do odvratu došlo k vykolejení obou lokomotiv.
Škoda na soupravě byla odhadnuta na částku 400 tisíc korun a na železničním svršku pak vznikla škoda za zhruba 60 tisíc.
K přímému ohrožení zdraví či životů osob nedošlo.

Štěstí tak měli nejen řidiči na Chýnovské ulici, kterou neřízený vlak přejel, ale také cestující ve vlaku na trati Tábor Chýnov.
V úvahách katastrofického scénáře se totiž mohla vykolejená lokomotiva překlopit na koleje do Chýnova, a to navíc v místě, kde je pod železničním náspem zastávka MHD Černé mosty.

Podle informací Táborského deníku souprava naložená uhlím ujela již z teplárny.

Bez obsluhy projela táborskou Tapou a zmíněný přejezd na Chýnovské ulici. Pak už se dostala mimo koleje, což ji konečně zastavilo.
„Nevěděla jsme přesně, co se děje, ale viděla jsem na kolejích plno lidí i hasičů a taky spoustu fotografů. V tu chvíli mi bylo jasné, že tedy něco není v pořádku,“ řekla Deníku Romana Ševčíková z Tábora, která v pondělí po čtvrté odpolední procházela pod Černými mosty.