V Mladé Vožici se zastupitelé rozhodli jednomyslně: výherní automaty tu zkrátka nechceme. Nová obecně závazná vyhláška tak letos vstoupila v platnost a hazardu začal zvonit umíráček.

Jak uvedl místostarosta Václav Slabý, rozhodování to bylo snadné. „I přesto, že výpadek v rozpočtu města činí kolem jednoho milionu korun, rozhodli jsme se upřednostnit sociální aspekty nad finančními výnosy,“ uvedl. Tato výnosnost je navíc značně diskutabilní, negativní sociální jevy a náklady na ně vynaložené podle řady adiktologů výrazně převyšují ekonomický přínos, jež městům z hazardu plyne.

Mladá Vožice se tak zbaví nejen klasických výherních automatů, ale zároveň ve městě nebude možné ani provozování živé hry.

Vyhlášené pokerové turnaje tak opustí casino v bývalém hotelu Záložna a přesunou se do o čtyřicet kilometrů vzdáleného Benešova.

Jak uvedl místostarosta Václav Slabý, hráči pokeru sice žádné potíže nezpůsobovali, návštěvníci blízkého herna baru na Žižkově náměstí však už tak bezproblémoví nebyli.

„Častým důvodem stížností od místních občanů byl zvýšený hluk v nočních hodinách a také nárůst nepořádku,“ upřesnil místostarosta. Po návštěvnících baru totiž čas od času zůstávalo venku třeba rozbité sklo z pivních sklenic.

V Chýnově žádnou vyhlášku přijímat ani nemuseli. Herní automaty totiž z města vymýtili už před několika lety, jak uvedl starosta Pavel Eybert. „Dříve tu pár výherních automatů bylo, ale se změnou legislativy postupně vymizely a žádná větší herna tu nevznikla,“ upřesnil Pavel Eybert. Žádné zásadní problémy sice s hráči automatů nevznikaly, po jejich návratu však netouží.

Veselí nad Lužnicí zakázalo hazard před rokem a starosta Ladislav Sýkora si změnu nemůže vynachválit.

„Nechci, aby to znělo nějak dramaticky, ale jak místní lidé dobře vědí, dluhy z hraní automatů stály v pozadí dvou sebevražd ve městě,“ vysvětlil starosta.

Hraní hazardních her přirovnal k drogové závislosti. Propad v příjmech do městského rozpočtu se sice vyšplhal ke třem milionům ročně, vedlejší efekty však podle starosty tento výpadek bohatě nahradí. „Výrazně se nám snížila například majetková kriminalita,“ dodal.

V Bechyni se rozhodli hazard nezakazovat, i zde se jej však snaží omezit a vytlačit z centra města.