Blikající obrázky, znělka výhry a charakteristický cinkot peněz. Jeden by řekl nebezpečný hazard, který ničí hráče i jeho rodinu. Druhý dobrý byznys a městské radnice přilepšení do společné kasy.

Mladovožičtí si na gamblerech vydělají ročně okolo osmdesáti tisíc korun. Všechny peníze pak jdou na údržbu veřejné zeleně, kterou možná nad ránem zničili právě rozjaření hráči.

„Počet výherních automatů ve městě je stabilní. S regulací si hlavu zatím lámat nemusíme,“ může být spokojený starosta Jaroslav Větrovský.
To Veselským už počet přístrojů přerostl přes míru vkusu. Loni proto jejich počet zakonzervovali a noví provozovatelé už mají smůlu.
„Na existujících sedmi místech mohou být automaty provozovány nadále, jinde však už povolení nebude,“ potvrdil místostarosta města Václav Matějů.
Na místním poplatku za provozování výherních hracích přístrojů obdrželi v loňském roce 841 tisíc korun.
„Tyto peníze nemáme účelově určeny na financování konkrétních výdajů, ale slouží jako součást všech příjmů města,“ doplnil.

Pomohly se šatnou

Radnice měst vydělávají na výherních automatech hned třikrát. Do rozpočtů jim natečou nejen peníze z místních poplatků, ale také určitý díl ze správních poplatků a výtěžku. Provozovatelé pak chtějí přehled, k čemu peníze úřady využily.

„Loni jsme získali od provozovatelů 46 tisíc korun z výtěžků. Použili jsme je na výstavbu šaten u fotbalového hřiště,“ mohou slyšet například od Zdeňky Švecové z chýnovského úřadu.

Místní a správní poplatek zaplatili provozovatelé už letos na celý rok. Ze šesti automatů, které v Chýnově fungují, dostalo město 120 tisíc a polovičku ze 180 tisíc na správním poplatku.

Ani kasa Soběslavi díky hazardu nestrádá. Do rozpočtu města přišlo jako šestiprocentní výtěžek z padesáti výherních automatů bezmála 600 tisíc. Na místním poplatku si přišli Soběslavští ještě k větší sumě: 749 tisícům.

„Místní vyhláškou máme přesně stanoveny objekty, kde je dovoleno automaty provozovat,“ sdělil tajemník úřadu Radek Bryll.
Provozovatele o využití výtěžku z automatů informuje dopisem Alena Picková z finančního odboru.

„Informuji je, že peníze putují na veřejně prospěšné účely jako je zeleň, kultura i ekologie,“ upřesnila Picková.

S podstatně nižší částkou se musejí spokojit v Plané nad Lužnicí. Výtěžek ze dvou místních heren činil za loňský rok 70 tisíc korun.

„S nimi počítáme v oblasti kultury i sportu. Ani s vybraným místním poplatkem, který je tři sta tisíc, nejde o dostatečnou částku,“ poznamenal starosta Jiří Šimánek.

Do stejné oblasti investují peníze v Bechyni.

Město může počítat s loňkým výtěžkem 523 tisíc korun. K těm ještě jde 305 tisíc z poplatků za leden až květen.

„Počet automatů se nám stabilizoval na dvaapadesáti. Částka, kterou přinesou je pro rozpočet sice významná, ale všichni jsme si vědomi i negativních dopadů hry,“ ujistil tajemník bechyňského úřadu František Stach.

Říká se, že kdo pozná slast výhry, těžko se jí vzdává. Naštěstí to nemusí být pravda. „Kdysi jsem to zkusil, a i když jsem vyhrál, už jsem v tom nepokračoval. Nejsem příznivcem hazardu. A je dobře, že výtěžek jde na bohulibé účely,“ potvrzuje Jiří Barták z Tábora.

Tábor si dělí velké sousto. Na účtu mu přistály 2,6 milionu korun. Peníze míří na čtyři místa: na grantové programy (1,1 mil.), hřištím u mateřských škol (0,5), letní olympiádě (0,2) a o zbytku (0,8) si opět rozhodli samotní provozovatelé automatů.

Letos to ale při schvalování v zastupitelstvu nebylo tak jednoduché.

Trnem v oku Miloši Tuháčkovi (SZ) byl například příspěvek na fit studio, kterému provozovatelé navrhli 78 tisíc korun. Ani Radoslavu Kacerovskému (T2020) se nelíbilo, že by měli uhnout z pravidel a podpořit ziskovou aktivitu.

Přesto nakonec materiál schválili tak, jak byl předložen.

V Táboře působí 44 heren. Zatím nejvíc vynesly v roce 2004, kdy Tábor inkasoval 3,4 milionu. Nejméně přinesl rok 2002 – 2,2 milionu.

Dělení v Táboře
Provozovatelé automatů posílili aktivity:
Cykloteam Budvar 100 tis.
FK Tábor 100 tis.
HC Tábor 395 tis.
TK VEVE 10 tis.
TK Tábor 30 tis.
Kužel. klub Lokomotiva 97 tis.
Viktor Krbeček 5 tis.
Fit studio O.K. 78 tis.