Milovníkům dobrodružství, hor, cestování a krásných fotografií je určena beseda s Jaroslavem Havlíkem a Šárkou Krátkou o jejich letošní říjnové cestě po Nepálu. Na poutavé vyprávění známého fotografa a cestovatele se můžete těšit v kavárně v jindřichohradeckém muzeu fotografie v úterý od 19.30 hodin.

Netradiční akci si připravila táborská knihovna na úterý 19. listopadu od 18.30 hodin. Přijede sem kuchař Petr Ocknecht, který před zraky účastníků připraví večeři o několika chodech z různých druhů hmyzu.

Ve středu začne na Výstavišti v Českých Budějovicích výstava Vzdělání a řemeslo. Půjde o tradiční prezentace školství všech úrovní, ukázky výcviku a soutěží, zařízení pro speciální školy, nadace, fondy, stipendia, učební pomůcky, zařízení, učebnice a programy pro všechny stupně výuky, potřeby pro děti. Akce trvá do pátku.

Ve středu převezme táborská škola Orbis Pictus zlatou plaketu Etická škola. Významné ocenění předá zástupce ministerstva školství v 16 hodin.

Středeční debatu se zajímavými lidmi nabídnou 5. dny Slovenské kultury v Táboře. Bývalý politik Jan Ruml a Martin Machárik (byl v roce 1989 součástí studentského hnutí na Slovensku) pohovoří od 18 hodin v malém, sále restaurace Střelnice na téma: 17. listopad 89 a my. Co jsme udělali špatně, co je dobré a proč si toho nevážíme? Mají si naši potomci hledat zázemí v zahraničí?

Vánoční strom dorazí ve čtvrtek 21. listopadu na českobudějovické náměstí. Ke správné předvánoční atmosféře tentokrát přispěje asi patnáct metrů vysoká jedle obrovská, kterou městu věnuje soukromá osoba ze Strážkovic. Ozdoby na stromě se poprvé rozzáří v sobotu 30. listopadu.

Ve čtvrtek se v Rytířském sále strakonického hradu koná koncert k 30. výročí Strakonické dudácké muziky. Programem provede člen Divadelního spolku Čelakovský Roman Novák. Vstupné je 60 Kč, začátek v 19 hodin.

Šestnáctý ročník Festivalu francouzského filmu se bude konat od čtvrtka 21. listopadu do středy 27. listopadu také v Českých Budějovicích, a to v kině Kotva. Jeden z nejočekávanějších filmů je Život Adele, který na MFF 
v Cannes získal Zlatou palmu. Vypráví o lásce dvou hledajících se dospívajících dívek. Více na www.kinokotva.cz.

V pořadí čtvrtý Kreativ Soběslav se bude konat v pátek a v sobotu v Kulturní domě v Jirsíkově ulici. Připraveno je přes padesát vystavovatelů a prodejců. Nabídnou materiál a workshopy od korálků, polymerových hmot, po malování na hedvábí po sítotisk a powertex. Pro nejmenší návštěvníky tu vzniknou tvořivé dílničky, malování na obličej. Prodávat se budou šperky, móda, módní doplňky a vánoční dekorace všeho druhu. Začátek je vždy v 9 hod.

V Milevsku v sobotu udělí ceny vítězům hudební a taneční talentové soutěže Milevsko Music Grammy 2013. Soutěží se v kategoriích zpěvák, zpěvačka, kapela či akce roku. Soutěž se koná v domě kultury od 19 hodin.

Velké semifinále celorepublikové pěvecké soutěže Jihočeský vrabčák 2013 se
v sobotu od 17 hod. uskuteční v Kulturním domě ve Vodňanech. Devět bude bojovat o postup do samotného finále. Rozhodovat se bude tradičně hlasováním službou SMS, diváků a v závěru porotou. Více informací na www.jihocesky.vrabcak.eu.

Před zahájením adventu Vimperští chtějí vysvětit svůj nový zvon nazvaný Inocenc. Stane se tak v neděli 24. listopadu v 9.30 hod. ve farním během českoněmecké Mše svaté. V sobotu o týden později pak nový zvon Vimperští uslyší, a to po Zvonkovém průvodu a rozsvícení vánočního stromu na náměstí.