Celkem šest významných osobností převezme od primátora Jiřího Svobody medaile Za zásluhy. Stane se tak na dnešním slavnostním večeru, který začíná v 18 hodin v obřadní síni českobudějovické radnice. Loni ocenění získali spoluzakladatel a první rektor Jihočeské univerzity Jiří Divíšek, houslový pedagog a hudební skladatel Ladislav Havel, autor kreseb historických částí měst Jaroslav Martínek, herec Karel Roden, houslista Pavel Šporcl a poslední pamětnice transportu Akb Hana Tvrská.

V Dačicích se dnes mohou občané zapojit do diskuse u kulatého stolu s vedením radnice na téma Strategický plán rozvoje města od roku 2016 do roku 2025. Začátek je v 16 hodin v Kulturním domě Beseda.

Ve středu v 10.30 hodin se sejdou dobrovolníci u prachatické Svatopetrské cesty. Město Prachatice by od nich chtělo pomoc při sázení třešňové aleje podél trasy. Na alej získali Prachatičtí dotaci od Nadace ČEZ ve výši bezmála osmdesát pět tisíc korun.

V Den vzniku samostatného československého státu 28. října budou v Milevsku slavnostně uděleny pamětní medaile města Milevska významným osobnostem se zásluhami o město, zejména v oblasti politiky a veřejné správy, kultury, sportu, hospodářského rozvoje a podnikání, vědy a školství, mezinárodní spolupráce a dalších oblastí. Vzpomínkový večer u příležitosti 98. výročí vzniku Československé republiky, na kterém budou medaile předány, se uskuteční od 18 hodin v sále milevského kina. Je na něj zvána veřejnost.

Den vzniku samostatného československého státu připomenou táborské veřejnosti skauti, kteří zvou k Lípě republiky u Tabačky na Husově náměstí v 16.30 hodin. Ke stejnému výročí se váže také akce v sále táborské Střelnice nazvaná Den republiky. Tady program s dobovou módní přehlídkou začne ve 13 a skončí v 18 hodin. Jeho součástí bude předání Ceny města Tábora, kterou letos získal výtvarník a dlouholetý pracovník Husitského muzea Petr Brátka. V půl třetí návštěvníci uvítají prezidenta Edvarda Beneše.

Kdo se bude chtít během státního svátku vydat do přírody, může zvolit Hubertovu jízdu na hradě Šelmberk u Mladé Vožice na Táborsku. Program začíná v 10 hodin.

V Blatné se bude od pátku do neděle konat osmý ročník Mezinárodní kontrabasové soutěže Františka Simandla. Jejím cílem je podpořit mladé začínající umělce do 30 let a obnovit tradici české kontrabasové školy.

O víkendu si užijí vyznavači tvrdé muziky. V sobotu se v Táboře v Univerzitě koná 10. ročník festivalu Ratata fest. Na pódiu se od 19 hodin vystřídá šest kapel, mezi nimi i táborský hardcorový Meresiew.