Únik radioaktivity do životního prostředí bude v noci na zítra hrozit v Jaderné elektrárně Temelín. Naštěstí jen cvičně. Řešení mimořádné události si od úterý do čtvrtka v rámci cvičení Zóna 2015 vyzkouší členové složek integrovaného záchranného systému, ale také úředníci.

Ukončení rekonstrukce staničních kolejí a výhybek v železniční stanici Strakonice, jejíž součástí bylo vybudování podchodu, který spojil nová ostrovní nástupiště a umožnil cestujícím pohodlnější přístup k vlakům, se uskuteční zítra od 11.30 hod. na vlakovém nádraží.

Zítra bude od 18 hod. přednášet v sále táborské univerzity kardinál Miloslav Vlk o Janu Husovi.

Veřejná prezentace závěrů první etapy projektu Analýza přínosů a strategie rozvoje cestovního ruchu v Českém Krumlově se uskuteční ve středu od 19.00 hod. v hotelu Bellevue na Latránu. Prezentace je určena pro subjekty pracující v cestovním ruchu, ale i pro veřejnost, kterou toto téma zajímá.

Ve středu v 16 hod. zasedne zastupitelstvo města Bechyně v kulturním domě. Soběslavské zastupitelstvo se sejde v tentýž den v kulturním domě od 18 hod. V sálu táborské Střelnice se zase bude od 16 hod. řešit Desatero problémů města Tábora.

Podzimní rovnodennost, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah, vychází letos na středu 23. září 2015 v 10.21 hod.

Vědci z českobudějovického Biologického centra AV ČR připravili na čtvrtek naučně zábavnou akci Vesmír v půdě. Koná se od 9.30 do 18 hod. Přímo na náměstí Přemysla Otakara II. přivezou hromadu kvalitní půdy pro názornou ukázku toho, jak vypadá zdravá půda, proč ji potřebujeme chránit a čím ji ohrožujeme. Návštěvníci uvidí půdní živočišné druhy a půdní mikroorganismy, pohlédnou do půdy pomocí endoskopu, zasoutěží si o dárečky. Získají praktické rady o správném kompostování a hospodaření s půdou. Připraveny jsou projekce filmů a přednášky v sále zastupitelstva na radnici.

DDM Kaplice a TJ Spartak zvou na 48. ročník čtvrtečního Večerního běhu Kaplicí. Do závodu se mohou přihlásit závodníci všech kategorií. Novinkou je KANCL SPRINT, krátký závod zástupců místních organizací. Akce bude zahájena na náměstí v 16 hod.

Dýmky v proměnách času je název výstavy, která začne v pátek v 17 hodin vernisáží v Milevském muzeu. K vidění bude do 8. listopadu.

V sobotu budou návštěvníky hostit také selské slavnosti na farmě Novákových v Oboře u Tábora, a to od 10 do 16 hod.  Zejména rodinám s dětmi nabídnou skutečně bohatý program. Kromě možnosti prohlídky farmy včetně zemědělské techniky a mnoha druhů hospodářských zvířat také celodenní promítání dokumentárních filmů o zemědělství v kinostanu. Ale nejen to – pro děti bude připravena naučná stezka národního bohatství, řemeslná stezka, historická vesnička, bubnování se šamanem, ukázka dobových zbraní, šermování, malování na obličej, vystoupení skupiny Myš & Maš a mnoho dalších překvapení. Nebude chybět ani ochutnávka piva vařeného na farmě, prodej regionálních produktů, zájemci mohou navštívit i zmiňované zemědělské muzeum v Želči.

Pojednadvacáté si Jindřichův Hradec o víkendu vzpomene na jednoho ze svých nejslavnějších rodáků. Slavnosti Adama Michny zahájí v pátek koncert v refektáři muzea fotografie, který začíná v 18 hod. V sobotu se návštěvníci mohou kromě koncertů v kostele sv. Jana Křtitele a Muzeu Jindřichohradecka těšit na Michnovský jarmark, který se bude konat na nádvoří muzea fotografie od 16.30 hod. Tečku udělá v neděli procesí, které vyjde v 9.15 hod. z náměstí Míru ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, kde bude bohoslužba.

V neděli uspořádají v Plané nad Lužnicí Svatováclavské slavnosti, a to na ostrově od 13 hod.

V 15 hod. v neděli Klára Smolíková představí na Kozím hrádku u Sezimova Ústí svou knihu Husův dům. Následovat bude představení Drak a rytíř Divadla Kvelb.