Českobudějovičtí radní se dnes sejdou na své 35. schůzi. Jednat budou mimo jiné o vypsání veřejné zakázky na budování přeložky silnice III/14539, která v budoucnu spojí ulici Milady Horákové se Strakonickou.

Dnes se koná vernisáž dvou zbrusu nových fotografických výstav, které ukážou Šumavu ze dvou netradičních pohledů Pod hladinou a Zblízka. Výstavy jsou k vidění v Návštěvnickém centru (NC) Srní a NC Kvilda. Ve 12 hod se uskuteční vernisáž, a to v Srní za účasti autorů fotografií Dany Zývalové, Václava Hřebka a Petra Hůly a také za účasti ředitele Správy Národního parku Šumava Pavla Hubeného.

Tento týden se naposledy v tomto roce sejdou zastupitelé Tábora, Sezimova Ústí a Bechyně. Táborští dnes od 15 hodin v sále Tabačky, kolegové z Ústí a Bechyně ve středu, první v 18 hodin v budově městského úřadu, druzí v 16 hodin rovněž v budově úřadu na náměstí TGM. Všechna tři zastupitelstva budou schvalovat rozpočet na příští rok a Bechyňští proberou i vznik nového partnerství s Heřmanovým Městcem.

Z předvánočních kulturních akcí je třeba zmínit zítřejší koncert houslisty Jaroslava Svěceného, který zahraje od 19 hodin v táborském kostele sv. Jakuba a ve stejný čas si Soběslavští užijí mši Hej, mistře v kulturním domě.

Zastavení u vánočního punče pod stříbrným smrkem na náměstí budou mít ve Volyni ve středu od 17 hodin. K vidění bude živý betlém, koledy budou hrát a zpívat žáci a učitelé ZUŠ Volyně.

Ve středu vedení táborské policie představí novou výslechovou místnost, která má zpříjemnit atmosféru při výslechu mladistvých.

Ve čtvrtek si zájemci mohou přijít pro Betlémské světlo, které budou skauti rozdávat před kostelem Povýšení sv. Kříže ve Veselí nad Lužnicí ve 14.30 hodin.

Živý betlém připravují na páteční podvečer v Husinci. Zájemci o něj se sejdou v pět hodin odpoledne před městským úřadem, aby společným průvodem došli do zahrad Husova centra. Právě tam pak figury živého betléma předvedou své vystoupení.

Na Štědrý den se na zámku v Českém Krumlově uskuteční tradiční Medvědí vánoce. Jedná se o 26. ročník jedinečné akce. Zahraje při ní kapela Kapka. Sváteční krmení medvědů organizují Jan Míša Černý, státní hrad a zámek, medvědí přátelé a město Český Krumlov. Místem konání bude jako vždy II. zámecké nádvoří.

Na Štědrý den v pravé poledne se otužilci nebo jen diváci mohou připojit k tradici a jít se vykoupat do táborského Jordánu. Antonín Trieb ji založil už před 25 lety. Sraz je na břehu pod botanickou zahradou.

Na Štědrý den odpoledne se na putování po píseckých sídlištích a ulicích vydá kočár tažený koňmi, který poveze ponocného a trubače. Na jednotlivých zastávkách ponocný popřeje přítomným klidný Štědrý večer a trubači připojí české koledy.

V neděli vystoupí v milevském domě kultury kapely Ticho de Pre Cupé Band (rock) z Milevska, Smrtihlav (rock) z Prahy, The Beautifuls (rockabilly) ze Sedlčan a Just Naked (rock-pop) z Prahy. Po celý večer budou opět moci návštěvníci koncertu přispět na dárky dětem ze sociálně slabších rodin.

Vodácký klub v Suchdole nad Lužnicí pořádá v neděli tradiční Vánoční jízdu na Lužnici. Letošní 37. ročník startuje v 10 hodin na vodácké základně u mostu na Klikov a cesta vodáky dovede k jezu Pilař v Majdaleně. Kdo nebude chtít riskovat na vodě, může trasu dlouhou osm kilometrů zvládnout suchou nohou po břehu.