Vše je v počátcích, ale představy mají členové komise jasné. Některé plány upřesnil její předseda Václav Klecanda.

„Chystáme akce, které mají za cíl zlepšení našeho města v tomto směru. Některé mají přesah právě do Zero waste jako Den Země. Chceme zkoordinovat radniční týmy na akci Ukliďme Česko a podporujeme také projekty jako Do práce na kole či Fairtrade snídaně,“ vyjmenoval.

BEZOBALOVÁ MAPA

Díky přístupu bez obalu, jenž mění zaběhlé spotřebitelské chování, má vzniknout i tzv. bezobalová mapa. „Na ní lidé najdou kavárny, drogerie

a obchody jako je například Krokodýl, kde si nakoupí bez použití zbytečných obalů,“ vysvětlila Lenka Greň, další z pracovního týmu.

Doporučuje i motivaci prodejců: „Například poskytnout určitou slevu, když si lidé nákup dají do vlastního obalu či prodejci kávu naservírují do vlastního kelímku.“

JAKO SUVENÝR

Dalším plánem je také vybudování Zero waste prodejny na hlavní třídě. „Uvažujeme o nabídce městského prostoru do výběrového řízení za účelem vzniku bezobalového obchodu,“ dodala Lenka Greň.

Mohou vzniknout i obaly na více použití. Jedním z nápadů je i tzv. Táborský sáček. „Resack z cenově dostupné látky by mohl současně sloužit i jako suvenýr z Tábora,“ podotkla Magdalena Simonová, kreativní členka komise Zdravého města.

Vize bez obalu
Vratné obaly, resáčky, látkové tašky, boxy na recyklovatelný opad, biopopelnice, veřejné komposty na různých místech, veřejné lednice.
Osvěta na školách, promítání tématických filmů, workshopy a přednášky.
Motivace prodejců.

Mezi zvažované alternativy patří zapojení kaváren do systému Otočkelímek. Proč? „Protože v Táboře se vyhodí až třicet tisíc kelímků na kávu denně,“ vyčíslila. To vychází jeden kelímek na obyvatele za den. Navíc kelímky od kávy nelze zcela recyklovat a v přírodě se rozkládají déle než igelitové tašky.

Mezi zamýšlená opatření patří rozmístění boxů na recyklovatelný opad, biopopelnic, veřejných lednic a kompostů na různá místa či výroba látkových tašek s motivy Tábora a podobné. Za příhodné považují také zasvěcení škol a studentů do problematiky bez obalu formou přednášek, workshopů a promítání filmů.

I akce města by chtěli realizovat jako bezobalové nejen slavnosti, ale i JazzFest, Komedianty v ulicích, Dětský den, Kinematograf bratří Čadíků a další. „Chceme apelovat i na restaurace v centru, aby upustily od používání jednorázových kelímků a měly vratné. Motivovat je například poskytnutím obalu zdarma nebo společnou propagací,“ přidává Václav Klecanda.

JÍT PŘÍKLADEM

Začít chtějí u sebe. „Připravuji postup, jak se i na městském úřadě vyhnout jednorázovým plastům a jak efektivně třídit bioodpady. Protože nejlepší je jít příkladem,“ uzavírá vyjádření táborský místostarosta.