Už druhým rokem zvou architekt Bohuslav Šenkýř a zastupitel Luděk Lou Myler lidi do útrob dominanty veselského náměstí TGM.

„Díky Dnům architektury se podařilo stavbu zviditelnit. Překvapil nás extrémní zájem Veseláků,“ sdělil nadšeně. Uvnitř uspořádali už tři akce a vidělo ji přes dva tisíce lidí.

PRVNÍ ÚSPĚCH

„Největší návštěvnost měl první ročník před dvěma lety, bylo krásné počasí, skvělý kulturní program a lidé přišli hlavně proto, že jsme radnici zpřístupnili poprvé po pětatřiceti letech,“ vysvětlil.

Podruhé pozvali veřejnost do Staré radnice loni v červnu, kromě koncertů a piva ze sousedního školního minipivovaru, nabídli také prezentaci architektonické studie využitelnosti, v níž Bohuslav Šenkýř umístil do objektu byty, galerii, velkým sál i pivovar.

Pro Luďka Lou Mylera je veselská dominanta srdeční záležitostí. „Je těžké sehnat finance. Myslím si ale, že je to také na nás na občanech, abychom se zapojili a stáhli na radnici pozornost kraje a dalších institucí,“ prohlásil.

Mezi místními se památce přezdívá dokonce Potěmkinova radnice. Její stav překvapil Helenu Brůhovou. „Nesou se různé zvěsti, že je to ruina a brzy spadne. Mile mě překvapilo, že uvnitř to vypadá dobře,“ řekla.

Třetí exkurze se konala v loňském říjnu a návštěvníky čekaly další zajímavosti z historie. „Uvnitř byl pivovar a vařilo se tu pivo. Nebylo asi příliš kvalitní, protože když zrychlila doprava z Třeboně na dvě hodiny. Pivovar zde přestal vyrábět,“ zmínil Bohuslav Šenkýř. Došlo také na nerealizované projekty architekta Jiřího Gočára, který si zde představoval Amfiteatrv megalomanské verzi.

NOVÝ POHLED STUDENTŮ

Nyní se do návrhů budoucí podoby vložila mladá krev. Několik studentů Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze se vizáží budovy zabývá v diplomových pracích.

„Veselí nad Lužnicí mi v dětství připadalo jako nejsmutnější z půvabných jihočeských měst. Na nádraží daleko a centrum přecpané auty. Dálnice hlavní provoz odvedla a město může být atraktivní i mimo letní sezonu, kdy kemp na soutoku Lužnice a Nežárky přiláká mnoho vodáků a po rovině přijede roj cyklistů,“ míní student posledního ročníku architektury Pavel Fuchs.

Jeho vize počítá s infocentrem, sálem, galerií i společenskou místností. Obnovuje cestu dvorem a na nádvoří umisťuje technologii pivovaru vhodnou k prohlídkám.

Čtyři sta let starou kulturní památku vlastní od roku 1993 Radmil Konvalinka a už do ní včetně nákupu a dvou milionového přispění památkářů vložil přes 26 milionů.

„Radnici jsem koupil před mnoha lety. Bylo nutné ji neprodleně staticky zajistit a vybudovat nové střechy, v podstatě se nyní nachází ve stavu hrubé stavby,“ přiblížil. Původně zde zamýšlel vybudovat ubytovací a kongresové centrum, ale grant na jeho výstavbu nedostal.

JEDNÁNÍ V OUTU

Jednání o prodeji nemovitosti městu jsou v patové situaci. Podle starosty Víta Rady si nechali udělat znalecký posudek. „Odhadce stanovil cenu v místě a čase obvyklém, ta se bohužel neshoduje s představou vlastníka,“ upřesnil s tím, že jde o částku 8 milionů.

Radmil Konvalinka se nevzdává „Jednání s městem jsem kvůli nízké nabídce prozatím ukončil. Nechávám si zpracovat nezávislý znalecký posudek, abych od případných zájemců nepožadoval nepřiměřenou cenu,“ podotkl.

Dle Bohuslava Šenkýře znalec najatý samosprávou opomněl zhodnotit investice provedené do objektu. „Město sice může podle zákona o obcích objekt koupit za vyšší částku, ale musí si rozhodnutí obhájit,“ naznačil.

Místostarosta Ladislav Sýkora je jednoznačně pro. „Dle mého názoru je koupit objekt žádoucí. Nedokážu si představit, že by ho měl někdo cizí a udělal z něj nějakou komerční záležitost,“ zmínil.

Místní občany nadchly vize Bohuslava Šenkýře. „Jsou to velké prostory, ráda bych je viděla v rukou města. Je škoda nechat to ladem. Vrátila bych sem kulturu. Prostory k tomu doslova vybízí, aby zde byla galerii i pivovar podle projektu,“ upřesnila Helena Brůhová.

NÁPADY ZTROSKOTAJÍ

Z boku objekt zdobí zachovalé renesanční fresky, uvnitř jsou odkryté původní malby. Vždy se objeví nějaký kupec a na něčem to ztroskotá. „Měl jsem i variantu jednoho zájemce na vybudování relaxačního a ubytovacího centra pro seniory i turisty. Projekt pohořel na neochotě památkářů povolit kvůli členitosti objektu čtyři výtahy,“ sdělil.

GENIUS LOCI

Prodej zahraničním vlastníkům na výstavbu tržnice či ubytovny pro nepřizpůsobivé občany odmítá. „To místo má ducha a zaslouží si pěkné využití. Nakonec, pokud nenajdu vhodného kupce, ji postupně opravím a manželku třeba přesvědčím, aby sem třeba přesunula svoji Malostranskou galerii,“ dodal Radmil Konvalinka krajní řešení.

Čtěte také: