Je 
z hedvábného brokátu a sametu a pochází z roku 1855. Řeč je o vzácné židovské oponě, která až do protektorátu visela v mladovožické synagoze.

Za posledních šedesát let urazila dlouhou cestu, aby se ze Spojených států vrátila zpět do Čech. Na letišti Václava Havla přistála v pondělí.
Návratu pomohla šťastná náhoda. Zaměstnanci Židovského muzea v Praze objevili rituální předmět v elektronickém katalogu newyorské pobočky aukčního domu Sotheby´s.

Mladovožická opona v rukou muzejníků

A začal roční koloběh vyjednávání a dokazování, že opona patří skutečně do Čech. „Podali jsme žádost 
o stažení z prodeje a vrácení 
v rámci restituce. Michael Steinhardt, který chtěl judaikum na aukci prodat, náš nárok uznal a my díky tomu získali nový exponát," upřesnila kurátorka uměleckých sbírek Židovského muzea Michaela Sidenberg.Mladovožická židovská opona

Získání vzácné opony do vlasti považuje za obrovskou událost pro město i společenské dění starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský. 
O tom, že by se vrátila do Vožice, ale neuvažují.

„Majitelem je Federace židovských obcí a o podobné předměty se stará Židovské muzeum, které je na to vybavené. Navíc je hodně navštěvované i zahraničními turisty," vysvětlil starosta.

Židovské komunitě se 
v Mladé Vožici dařilo zejména ve druhé polovině 19. století. Kromě synagogy zde působila také židovská obec a dokonce tu byla i židovská škola. Likvidační se pro ně ale stala 
2. světová válka. Sedmdesátka rodin se z koncentračních táborů už nevrátila.

• Mladovožická synagoga se nacházela na křižovatce dnešní Židovské a Onešovy ulice.
• Vznikla na místě starší synagogální stavby v polovině 19. století. • Na počátku 60. let ale musela být kvůli špatnému technickému stavu stržena.

„Němci všechny shromáždili na náměstí a odvezli do Terezína. Někteří pak pokračovali do koncentračního tábora Malý Trostinec v Bělorusku, kde jim do auta pustili výfukové plyny," naznačila Hana Jančíková z táborského sdružení Hadasa jejich osud.

I proto je silným zážitkem prohlédnout si oponu, na niž sahali lidé, kteří ve válečné době umírali. Dnes Židy v Mladé Vožici připomíná jen ulice, která se příznačně jmenuje Židovská, a hřbitov asi tři kilometry za městem. Zbytky novogotické synagogy, která byla stržena k zemi v roce 1960, jsou patrné u rodinného domu, z něhož tvoří zadní část.

Součástí svozu

Opona pochází z roku 1855 a do Prahy se dostala takzvaným svozem v roce 1942 společně s dalším vybavením ze synagogy a modliteben. „Bednu muzejní kurátoři otevřeli 1. dubna 1943. Podle dochovaných záznamů vážila 145 kilogramů a obsahovala několik desítek předmětů, například svitky Tóry či povijany," popsala kurátorka uměleckých sbírek Michaela Sidenberg.

Muzeum oponu, jejíž odhadní tržní hodnota na aukci by se mohla v současné době pohybovat kolem pěti až sedmi tisíc amerických dolarů, postrádalo od poloviny padesátých let.

Jak se dostala za hranice, je dosud nevyřešenou otázkou. Buď si ji někdo půjčil a nevrátil, anebo, což je pravděpodobnější, se ji někomu podařilo ilegálně vyvézt.

Pokud ji chcete vidět na vlastní oči, Židovské muzeum ji představí v rámci nové výstavy 24. dubna v Galerii Roberta Guttmanna. Expozice potrvá až do 4. srpna.