Mladovožický uličník aneb jak ulice k názvu přišly. To je název nové knihy spisovatele Jiřího Kohouta, kterou v pátek po necelém roce práce pokřtil v mladovožické knihovně. Vyšla v nákladu tisíc kusů a její uvedení si nenechalo ujít kolem třicítky návštěvníků.

Čtenáři se z knihy dozvědí hlavně zajímavosti o historii jednotlivých ulic a lidech, po kterých se jmenují.
„Například si přečtou o Matěji z Janova, který byl předchůdcem Jana Husa. V publikaci je uveden jeho životopis i fotografie pamětního kamene v Janově, což je místní část Mladé Vožice," řekl autor s tím, že v knize nechybí ani historie měst, po nichž jsou ulice pojmenované – Táborská, Vlašimská, Pacovská.

Jiří Kohout na tvorbě publikace spolupracoval s místostarostou Václavem Slabým. Ten měl za úkol fotografování současných ulic. „Vycházel jsem ze starých záběrů z 50. let a snažil jsem se je nafotit ze stejného místa, jako byly původní snímky," vysvětlil místostarosta.

Ti, kteří si knihu prolistují, zjistí, že Mladá Vožice se dříve jmenovala Plaňková. Jak popsal Jiří Kohout, tento název získala ve středověku.

„Město bylo tehdy ohrazeno plaňkami. Ovšem šlo o velké zašpičatělé kůly, tedy palisádu. Jenže nebyla zdaleka tak pevná jako zděné hradby. Když přišel Jan Žižka z Trocnova, plaňky pobořil a Vožici dobyl," naznačil jednu z kapitol autor publikace.

Odnesl tři knihy

Po autogramiádě si hned tři odnášel domů sedmdesátiletý František Macháček z Mladé Vožice. „Mám celkem pět sourozenců a pocházíme z Radostovic, což je u Smilových Hor. Já jsem se sem sice nastěhoval před čtyřiceti lety, ale k městu máme vztah všichni a knihy Jiřího Kohouta sbíráme," řekl František Macháček, který dokonce potkal místostarostu, když fotil současný snímek v jedné z ulic.