„Záložnu se snažíme prodat již jedenáct let. Dosud jsme budovu pronajímali a nějak udržovali, ale od nového roku s ní máme vlastní plány. Buď se nám podaří najít kupce, nebo budeme situaci řešit vlastním provozem,“ zdůvodnil za majitele domu, táborskou Jednotu, její předseda František Přívozník.
Markéta Kopáčková, která v Záložně bydlí s manželem a dvěma dětmi, má z nastalé situace strach. „Nechce se nám odtud stěhovat. Na jiný byt nemáme peníze, všichni totiž chtějí zaplatit dopředu. Tady žijeme přes šest let a vyhovovalo nám to,“ říká.
Někteří obyvatelé mají výchozí situaci o něco růžovější. Našetřili si, a nyní si tak mohou dovolit i dražší bydlení. Ti ostatní se však dostávají do nezáviděníhodné situace: dočasně se nastěhují ke svým příbuzným a známým. Více než polovina nájemníků ale využije nabídky Pikoly a za stejných cenových podmínek se přestěhuje do ubytovny v Sezimově Ústí.
„Je to opět dočasné řešení, jako ostatně bylo i ubytování v Mladé Vožici. S nějakým extrakomfortem nelze pro začátek počítat, ale určitě se tito lidé neocitnou na ulici,“ slibuje lidem majitelka realitní kanceláře Monika Prokopová. Pikola s nájemníky uzavírala smlouvu na tři měsíce až rok. Měsíční platby se u jednotlivců pohybovaly od 2500 do 3000 korun. Nejvíc, 7750 korun včetně energií, hradí rodina s pěti dětmi, která v domě bydlí pět let.
„S nájemníky nebyl sebemenší problém, jejich platební morálka byla ukázková. I proto se nyní snažíme všem podle možností vyjít vstříc,“ uvedla Monika Prokopová.
S levným ubytováním je ale i v Táboře problém. Azylový dům pro matky s dětmi má v současnosti dvě volná místa, středisko Noclehárna je v tuto chvíli plně obsazeno. Tábor se proto chystá do dvou let zřídit nový azylový dům. „Vyplývá to z našeho komunitního plánu, protože zejména pro muže máme pouze čtyři byty v Zavadilské ulici, což nestačí. Nutně nemusí jít o stavbu nového domova, a proto od jara hledáme i starší vhodný objekt. Takovým se nyní v prvopočátku jeví například dům v Lužnické ulici,“ upřesnila místostarostka Tábora Zuzana Pečmanová.