Křišťálová popelnice. Trochu nezvyklé spojení průsvitného a čirého krystalu a místa, kde končí nepořádek. Když ale budeme poctivě třídit odpad, naše Země bude čistá jako křišťál. A o to právě šlo a jde.

Křišťálová popelnice je soutěž obcí, kterou každoročně pořádá autorizovaná obalová společnost EKO – KOM. Do jejího finále se dostala i Mladá Vožice. Zařadila se tak mezi čtrnáct nejlepších z celé republiky. Z jižních Čech byli Mladovožičtí na slavnostním předávání v královohradeckém kongresovém centru Aldis jediní.
„Soutěže se účastníme pravidelně a pravidelně dosahujeme úspěchů. Výsledek je ale dítětem vedoucí odboru životního prostředí Blanky Malinové. Vožice může být šťastná, že má takový hnací motor,“ shrnul starosta Vožice Jaroslav Větrovský.

Není šťastná jen Vožice, ale spokojeni jsou i občané. „Naše rodina třídí poctivě, a to jistě i proto, že k tomu máme dobré podmínky. Stanoviště s kontejnery máme blízko, funguje tu i kontejner na tetrapacky, takže můžeme roztřídit všechno, a dávat tak do popelnic minimum odpadu,“ říká Vlasta Mikšátková.
Město Mladá Vožice bylo oceněno za množství vytříděného odpadu a také za nabídku tříděných komodit. Ve městě jsou k dispozici kontejnery na plasty včetně PET lahví, na papír, sklo a nápojové kartony. Blanka Malinová k třídění vybízí pravidelnou osvětou v měsíčníku Vožičan.

„Snažíme se na občany města apelovat, aby vyprodukovaný odpad třídili, a tím pomáhali životnímu prostředí ve městě,“ říká.
Mladá Vožice začala v roce 1998 se separací PET lahví. Poté se přidaly kontejnery na sklo a papír a nakonec i na nápojové kartony. Za loňský rok vyprodukovala Mladá Vožice 61 tun skla, 51 tun papíru, 58 tun železa, 3 tuny barevných kovů, 10 tun plastů a PET lahví a 1,5 tuny kartonů.
Sběrná místa s kompletní nabídkou kontejnerů tady najdete na 24 místech a v místních částech města je dalších dvanáct.

„Účasti ve finále si nesmírně považujeme. Ocenění je pro nás povzbuzením k dalším krokům v oblasti nejen odpadového hospodřáství, ale celkově na úseku životního prostředí,“ dodal starosta.

Zarámovaný diplom i malá křišťálová popelnice, kterou si Mladovožičtí ze soutěže odvezli, se stanou ozdobou městského úřadu.