Místostarosta Václav Slabý se sice zdráhá nazývat expozici loutek muzeem, ale mladí lidé z amatérského divadelního spolku Voživot mají jiný názor. Zmíněné expozici v Solné věži na náměstí vtiskli název Muzeum mladovožických loutek. Páteční premiérou ho otevřeli návštěvníkům.

Není náhodou, že vzniklo právě ve Vožici. Loutkové divadlo tady totiž má dlouhou historii. „Již ve dvacátých letech minulého století vznikl loutkoherecký soubor, jehož nejvýraznější osobností byl malíř Ota Bubeníček. Potom v 90. letech pod vedením místního rodáka Pavla Kuthana došlo k oživení tradice. Soubor dostal název Loutkoherecký soubor Bubeníček a zúčastnil se celé řady festivalů a přehlídek, na nichž dosahoval dobrých ocenění. Již ale zase nefunguje," přiblížil historii loutkářů Václav Slabý.

Loutky, které jsou v majetku města, nyní oprášili a zrenovovali mladí nadšenci. V Solné věži ale nebudou mrtvým exponátem, děti si s nimi mohou pohrát a pokaždé jak přijdou, najdou zase nové.
Prozatím členové souboru opravili přes 300 loutek. „Všechny se nám do věže nevejdou, takže některé jsou schované a budeme je obměňovat. Výstava je udělaná interaktivně, aby si děti všechny loutky mohly vyzkoušet, máme všechny druhy loutek včetně stínového divadla," říká vedoucí činoherního souboru Voživot Kateřina Pokorná. Dodala, že nyní mají v plánu do svých kusů zapojit i oprášené loutky.

„Expozice je strašně krásná. Já jsem ve Vožici prožila dětství a všechny ty loutky jsem na vlastní oči viděla. I mistra Bubeníčka. Taky jsem teď trochu pomáhala s jejich opravou. Jsem ráda, že to Voživot vzal pevně do ruky a že mají takové nadšení. Hlavně, aby jim vydrželo a doufám, že věhlas muzea se dostane až za hranice města," fandí mladým Zdeňka Zemanová.

Expozici v Solné věži můžete navštívit v otevírací době Památníku Mladovožicka. Soubor Voživot, který má za sebou premiéru prvního představení Stvoření světa, se chce před diváky vrátit zase v září.