Měla to jen tak tak. S potěšením se brzy ráno koukala z okna, jak techničky vyjely do ulic a pustily se do čištění, které jim tak pěkně šlo.

„Neuvědomila jsem si ale, že se to týká i mě. Naštěstí se ozvala kamarádka, která viděla moje auto v jinak prázdné ulici,“ vzpomíná na horkou chvilku Petra (45) a dodává, že téměř v negližé vyběhla s klíčky a doklady přeparkovat. Za stěračem sice měla papírek, kterým ji městská policie na čistění upozorňovala, ale k autu ten den vůbec nešla. A značky se zákazem parkování? Jako by tam ani nebyly. Díky pohotové kamarádce ušetřila.

„Odtah vyjde na 1300 korun a uskladnění na sto osmdesát. A je jedno, kolik dnů to bude. Řidiči samozřejmě mohou požadovat i vrácení auta na to samé místo, ale musí počítat, že za takovou službu zaplatí stejně jako za odtah. Vrácení požadoval zatím jen jeden řidič,“ uvedl vrchní strážník Petr Svoboda.
Blokové čištění probíhalo v dubnu na sídlišti Nad Lužnicí a na Starém a Novém městě. Zaparkované auto nenašlo 76 řidičů. Na upozornění nestačila ani týden dopředu instalovaná značka se zákazem parkování s termínem a časem úklidu. Očividně nezabraly ani informační letáky, které strážníci dva dny předem dávali za stěrače aut.

„Denně jsme museli nechat odtáhnout v průměru kolem osmi aut. Rekord jednoho dne je třináct,“ upřesnil Svoboda.

Někteří řidič doplatili minulý týden na volné pondělí. Spoustu lidí totiž mělo zmatek ve dnech, takže si neuvědomili, že úterý není pondělí. A už museli sahat do peněženek. Leták neleták, domnívali se, že za stěračem mají zase nějakou reklamu.

Přesto podle Svobody se situace rok od roku zlepšuje. Na zákazu zastavení zůstává v ulicích vždy o něco méně zaparkovaných aut. Například při včerejším čištění odtahovka odvezla z Pražského a Náchodského sídliště pouze tři zapomenuté vozy.
Technické služby, které blokové čištění zajištují, mají po celou dobu v terénu na 23 pracovníků.

„Deset jich sedí za volantem silničních a chodníkových zametačů a kropiček,“ uvedl za Technické služby Tábor vedoucí provozu čištění města Zdeněk Vrtiška. Kromě řidičů je v terénu dalších třináct lidí, kteří špatně dostupné plochy ulic a parkovišť dočišťují ručně.

Blokové čištění

10. 5. – parkoviště u Kpt. Jaroše, Leskovická včetně parkovišť, vnitroblok Kpt. Jaroše
12. 5. – Kvapilova, U Stadionu Míru, Dukelských bojovníků, Politických vězňů, Čečkova
17. 5. – Ústecká, Vítkova, Příběnická, Švamberkova, Korandova, Herlošova, Nedbalova, parkoviště za Billou a Mlýnská ulice
19. 5. – Třebízského, Pod Nemocnicí, Údolní včetně parkoviště u VSP, Husova
24. 5. – Husinecká, Trocnovská, Sezimova, U Obecních domů, A. Kančeva, Budovatelů, Boženy Němcové včetně parkovišť
26. 5. - Jesenského včetně parkovišť, Zelená, Šelemberská, Hlinická, Brigádníků, Mládeže
31. 5. - Hošťálkova, Budovcova, Průběžná, Šlikova, Michalovicova, Harantova, Šultysova, Náchodská za domy čp. 2688 – 2692, Thurnova.

PAVLÍNA MACELOVÁ