Volební seznamy pro prezidentské volby se uzavírají ve středu, už jen dva dny tak mají podle slov šéfa odboru vnitřních věcí táborského MěÚ Vladimíra Helmy šanci ti, kdo by chtěli získat voličský průkaz.

„Ale pouze v případě, že si pro něj přijdou zájemci osobně. Písemně o něj mohli požádat do pátku,“ upřesnil s tím, že v pondělí dopoledne se vydané voličské průkazy zastavily na čísle 660, a to pro obě kola prezidentských voleb.

Oproti předchozím volbám se jedná o jasný nárůst, v minulých prezidentských volbách totiž vydali 550 průkazů, v parlamentních jich pak bylo kolem tří stovek.

Vladimír Helma je přesvědčen, že do středy se jejich počet ještě navýší. „Těžko se to odhaduje, ale přes sedm stovek to bude asi určitě,“ uvedl. Oproti minulým letům vidí mnohem větší zájem o možnost volit v zahraničí.

ODVOLÍ NA DOVOLENÉ
„Lidé se chystají odjet na dovolenou a zároveň nechtějí nechat svůj hlas propadnout,“ upřesnil s dodatkem, že volit pak musí v daném státě pouze na české ambasádě. V Táboře si zájemci mohou voličský průkaz nechat vystavit až do středeční 16. hodiny. O vydání voličského průkazu pouze pro druhé kolo voleb pak lze požádat až do čtyřiadvacátého ledna. V pondělí pak čekalo předsedy a zapisovatele táborských volebních komisí dvouhodinové školení. Pod MěÚ Tábor jako pověřený obecní úřad přitom spadá celkem 113 volebních okrsků, z toho v samotném Táboře jich je 41.

Referentka soběslavského MěÚ Pavlína Chalupská do pondělního odpoledne vydala 105 voličských průkazů. „Lidé chodí osobně i posílají písemné žádosti přibližně tak půl na půl,“ uvedla. Školení si na Soběslavsku volební komise odbyly už v pátek. Hlasovací lístky lidé musejí mít doma nejpozději dva dny před začátkem voleb a budou k dispozici také ve volebních místnostech.