Táborsko/ Jen s obtížemi by někdo spočítal, kolikrát šla Anna Brožková z Dlouhé Lhoty k volbám. Narodila se v roce 1903. Je nejen nejstarší obyvatelkou okresu, ale také nejstarší voličkou.
Ani ve 105 letech nehodila svou občanskou zodpovědnost za hlavu. Pečlivě si prostudovala krajské kandidátní listiny a v sobotu si domů nechala přinést urnu.
„Volím pokaždé, ale už si nepamatuju, jaké to bylo, když jsem šla poprvé. To bylo ještě doma v Salačově Lhotě na Pacovsku. Byla jsem svobodná a jmenovala jsem se Anna Dvořáková,“ řekla.
Stranu si vybrala dle vlastního rozhodnutí a dokonce udělovala preferenční hlasy.
„Zakroužkovala jsem jména podle sympatií, ale hejtmana neznám, a tak je mi jedno, kdo jím bude,“ dodala.
Volby v číslech
Táborsko si drží prim i z druhého pólu voleb. Z celého kraje má dva nejmladší kandidáty do zastupitelstva.
Byli jimi David Jareš (SZ) z Tábora a Jana Punčochářová (KSČM) ze Sezimova Ústí. Oběma je teprve 18 let, to znamená, že volili tedy vůbec poprvé a hned mohli dát hlas i sami sobě.
„Z jedné ankety jsem usoudila, že komunisté mají nejlepší odpovědi. Pak jsem se s místními seznámila. Jsou to výborní lidé, kteří toho dělají hodně pro lidi a moje myšlení je jim hodně blízko,“ vyjádřila se Punčochářová, proč do voleb vstupovala za KSČM.
Za okres Tábor v krajském zastupitelstvu dosud zasedalo celkem sedm lidí. Z této sestavy se do nového složení dostali pouze dva – Jan Babor za ČSSD a František Dědič z ODS. Nově Táborsko posílí Václav Ebert z KSČM a Simona Žirovnická z ODS.
Babor si letos výrazně polepšil. Před čtyřmi lety nasbíral od voličů „jen“ 646 hlasů, zatímco nyní se mu podařilo ulovit 1401 hlas.
Naopak Dědič u voličů už tolik nezabodoval. Do krajského zastupitelstva se v roce 2004 nominoval s 1901 hlasem, letos dostal podporu o síle 1137 hlasů.
S prací v zastupitelstvu se loučí starosta Soběslavi Jindřich Bláha (ODS), Jana Borská (SNK) z Tábora, Chýnovák Jindřich Bubeník (KSČM), Dáša Karlovská (ODS) z Tábora a František Zrzavecký (KDU–ČSL) z Chotovin.
„Beru to jako realitu. Zřejmě voliči chtějí návrat k socialismu, tak jim to asi bude umožněno. Neodhadli kompetence kraje a podlehli negativní kampani zaměřené na rušení poplatků ve zdravotnictví,“ vyjádřil se včera starosta Bláha.