Od pátku 8. do soboty 9. října 2021 si obyvatelé České republiky volí nové poslance. Na čtyřech místech v našem kraji zároveň dochází k důležitým referendům. I v sobotu s námi můžete sledovat, jak vypadá volební dění na jihu Čech. Připomenout si také můžete, jak v Jihočeském kraji dopadly parlamentní volby před čtyřmi lety.

Účast na jihu Čech v pátek kolem 40 procent

Zaměstnanci Krajského úřadu Jihočeského kraje pověření kontrolou volebních místností Lenka Malovcová a František Malý zhodnotili, že průměrná páteční účast ve volbách se pohybuje kolem 40 procent. Na místech v jižních Čechách zatím nenaznamenali žádné konflikty. „Vše je bez problémů, žádné mimořádné situace zatím nikdo nehlásil,“ sdělil František Malý. Jejich úkolem je kontrolovat řádnou výbavu, hygienické prostředky, zapečetěnou urnu, státní znak, vlajku, a další povinný materiál. 

Olšovice na Prachaticku překvapily vysokou účastí. V pátek před 22. hodinou už do urny hodilo svou obálku 60 procent procent voličů.

Naopak velmi nízký zájem evidovali odpoledne v malé obci Skály na Strakonicku, kde přišlo jen 15 procent voličů.

Na volby na výlet

Do Hoštic u Volyně na Strakonicku, kde se natáčela komediální trilogie Zdeňka Trošky, Slunce, seno,…, přijíždí řada voličů s vyhotovenými voličskými průkazy. Udělali si parlamentních voleb takovou turistiku, kontroloři tam v pátek potkali výletníky s modrými obálkami například až z Moravy.

Enormní zájem potvrdili v Dačicích, kde se mimo volby koná referendum kvůli křižovatce. „I na jiných místech na Jindřichohradecku pozorují volební komise vyšší účast ve srovnání s minulými volbami,“ dodala Lenka Malovcová.

V Jarošově nad Nežárkou měli členové komise jako občerstvení speciální jablka. „Říkají jim ovčí hubičky a je to prý odrůda, která roste jen v Jarošově,“ sdělila Malovcová.

Kontrolu z krajského úřadu také zaujala volební místnost v prodejně potravin. „Šlo o Ostojkovice místní část obce Budíškovice, protože budova, kde se volby běžně konají je v rekonstrukci,“ uvedla s tím, že jde o malou samoobsluhu, kde si lidé mohou rovnou i pořídit nákup.

Už v pátek byla vysoká účast

V Mladé Vožici v pátek večer odvolil i mladovožický starosta a senátor za Táborsko Jaroslav Větrovský s rodinou.

"Každé parlamentní volby jsou významné. Ty letošní pak obzvlášť, protože jsme po bezprecedentní době, po pandemii… Bude na nové politické reprezentaci, jakým směrem se naše země bude ubírat dál," uvedl senátor.

V Mladé Vožici v pátek večer odvolil i mladovožický starosta a senátor za Táborsko Jaroslav Větrovský s rodinou.V Mladé Vožici v pátek večer odvolil i mladovožický starosta a senátor za Táborsko Jaroslav Větrovský s rodinou.Zdroj: Deník/Jiří Dintar

Volební okrsky ve dvou táborských školách: základce Mikuláše z Husi a zemědělce na náměstí TGM navštívil fotograf David Peltán. Ve fotogalerii u článku se můžete podívat na fotografie, které tam pořídil.

Volby v Táboře - ZŠ Mikuláše z Husi a zemědělka.Volby v Táboře - ZŠ Mikuláše z Husi a zemědělka.Zdroj: David Peltán

Komplikace nečekají

V Bělči je 157 oprávněných voličů. Během prvních dvou hodin jich odvolilo čtrnáct. Volební komise je pětičlenná a podle její předsedkyně Jany Fialové probíhají volby zcela standardně. "Jedinou změnou oproti normálnímu stavu jsou zvýšená hygienická opatření," uvedla. Za jednou z voliček už vyrazili s volební urnou, je jí totiž již 94 let.

Volby v Bělči.Volby v Bělči.Zdroj: Deník/Jiří Dintar

Během voleb do parlamentu nečekají nic neobvyklého. Oproti tomu v roce 2018 se během komunálních voleb přesvědčil starosta Bělče Stanislav Šmejkal, že předvolební boj může mít i svou odvrácenou stranu. V noci mu totiž tehdy neznámý vandal vyzdobil vrata šibenicí a velkým nápisem UDH. "V letošních volbách ale nikam nekandiduji, tak věřím, že to proběhne v klidu," okomentoval to v pátek starosta se smíchem.

V Šebířově je celkem 306 oprávněných voličů, během prvních dvou hodin jich stihlo odvolit 40. "Nic neobvyklého se zatím nestalo, ani to nečekáme. Vše jde bez problémů," uvedla předsedkyně šebířovské volební komise Jaroslava Zahradníková.

Volby v Šebířově.Volby v Šebířově.Zdroj: Deník/Jiří Dintar

Mladá Vožice má kolem dvou tisícovek oprávněných voličů, rozdělena je na tři volební okrsky. Volí se zde tradičně v zasedací místnosti městského úřadu. Podle zapisovatelky volební komise třetího volebního okrsku Michaely Růžičkové je zájem voličů až překvapující.

Volby v Mladé Vožici.Volby v Mladé Vožici.Zdroj: Deník/Jiří Dintar

"Zatím to vypadá na velmi hojnou účast," uvedla. Fronty tvořící se nejen uvnitř, ale i venku před vstupem, jí dávaly za pravdu.

Představení všech stran a jejich jihočeských kandidátů

Podívejte se, kdo kandiduje na jihu Čech. Přinášíme kompletní seznam pro volby

Na jihu Čech se konají čtyři referenda

Souběžně s parlamentními volbami se na čtyřech místech v Jihočeském kraji konají místní referenda. Čeho se týkají?

Katovice (Strakonicko): Rozhoduje se o jednání o dlouhodobě plánovaném obchvatu Katovic. Podrobnosti zde:

Obchvat Katovic.
Při volbách mají i referendum o plánovaném obchvatu

Dačice (Jindřichohradecko): Rozhoduje se o podobě důležité křižovatky na Palackého náměstí. Více čtěte zde:

Problematická křižovatka na Palackého náměstí v Dačicích.
Občané rozhodnou v říjnu o podobě křižovatky v Dačicích

Slavonice (Jindřichohradecko): Rozhoduje se o osudu stromořadí sakur a bříz. Detaily zde:

Březová alej ve Slavonicích.
O osudu stromů ve Slavonicích budou hlasovat obyvatelé v referendu

Ševětín (Českobudějovicko): Ševětín čeká referendum, které se týká budoucnosti kamenolomu, který se rozkládá na jih od městysu:

Ilustrační foto.
Kvůli kamenolomu u Ševětína chystají při volbách místní referendum

Kterých 13 Jihočechů se v roce 2017 stalo poslanci?

Obyvatelé kraje v roce 2017 zvolili do poslanecké sněmovny tyto kandidáty:

Za ANO: Radka Maxová, Roman Kubíček, Adam Vojtěch, Karel Tureček a Jan Kubík / Za ODS: Jan Zahradník, Jan Bauer / Za Piráty: Lukáš Kolářík / Za SPD: Miloslav Rozner / Za KSČM: Vojtěch Filip / Za ČSSD: Ondřej Veselý / Za KDU-ČSL: Jan Bartošek / Za TOP09: František Vácha

Podrobnosti z roku 2017, například počty a procenta hlasů pro tyto kandidáty, naleznete zde:

Ilustrační foto
Jižní Čechy mají 13 poslanců