Veselí nad Lužnicí má hned sedm volebních okrsků, jeden se nachází také v místní části Horusice. Jak uvedla zapisovatelka 6. okrsku v Mateřské škole Mezimostí Jana Němcová, hned troje volby se konají ve školkách ve městě dvou řek - Nežárky a Lužnice.

Registrovaných voličů v Mezimostí je 840, po 11. hodině členům komise zatím vycházela 21 procentní účast u letošních krajských voleb. "Zatím přišlo 230 voličů," vyčíslila Jana Němcová.

S přenosnou urnou navštívili asi 30 lidí. "Do našeho okrsku totiž spadá i dům s pečovatelskou službu na třídě Československé armády, tak jsme jim rádi vyhověli," sdělila Němcová. Členové volební komise také konstatovali, že všichni voliči jsou vzorní, ukáznění a chodí vybaveni rouškami.

V Šebířově je 303 oprávněných voličů, půl hodiny před sobotním polednem jich odvolilo 70. "Volby probíhají bez komplikací. Všichni jsou ukáznění a chodí v rouškách," sdělila předsedkyně šestičlenné volební komise Jaroslava Zahradníková. Volné chvíle si komise zpestřuje sdílením receptů.

Roušky na obličeji, rukavice na rukách členů volební komise, lahvičky s dezinfekcí všude kolem a vyžadované rozestupy – totožný kolorit jako na dalších místech v republice byl k vidění i na ZŠ Zborovská v Táboře. I s pokročilou sobotní hodinou lidé do budovy školy proudili vcelku pravidelně.

Další informace přidal zapisovatel volebního okrsku číslo 14 Jiří Zelinka. „Volební účast je zhruba k jedenácté hodině asi jednatřicet procent. Pokud to srovnáme s předchozími krajskými volbami, tam jsme na našem okrsku měli čtyřicet procent, takže je možné, že se k ní přiblížíme. Každopádně to není tak málo, jak jsme se na začátku vzhledem k situaci obávali. Jsme rádi, že vzhledem k opařením nevznikly žádné konflikty mezi námi a voliči,“ prohlásil Jiří Zelinka.

Dolní Hrachovice mají 118 oprávněných voličů, do sobotní desáté hodiny jich odvolilo čtyřicet. Volební komise je čtyřčlenná, doplňuje jí však pátý neformální člen: jezevčík Max. "Hlídá nás tady dobře," popsala se smíchem předsedkyně volební komise Olga Švecová. Volné chvíle si zpestřují studiem volebních lístků. "Máme tu připravené i křížovky, zatím na ně ale nedošlo," upřesnila jedna z členek komise.

Krajské volby v Chýnově  

Chýnov má tři volební okrsky a celkem přibližně 1800 oprávněných voličů. V prvním volebním okrsku jich je 970, z toho krátce před sobotní třináctou hodinou jich odvolilo 393. K žádným komplikacím během voleb nedošlo, jak potvrdila předsedkyně volební komise Štěpánka Jirásková.

Krajské volby v Chýnově.Zdroj: Deník / Jiří Dintar

"Lidé jsou ukáznění, roušky nosí všichni," upřesnila. Volební komise zasedá v budově knihovny a infocentra, předsedkyně se tak může cítit jako doma: je totiž místní knihovnicí. Volného času osmičlenná komise moc nemá. "Lidé chodí průběžně vlastně pořád," shodly se členky. Navíc je dnes zastihla i kontrola a při našem odchodu dorazila na rozhovor i místní chýnovská televize.

Krajské volby v Pohnánci  

Z 46 oprávněných voličů jich v Pohnánci k sobotní třinácté hodině odvolilo 21. Volební komise nezaznamenala žádné problémy. "Lidé jsou uvědomělí, k žádným komplikacím u nás nedošlo," potvrdila předsedkyně komise Marie Bíbová.

Krajské volby v Pohnánci.Zdroj: Deník/ Jiří Dintar

Volit chodí mladí i staří, během soboty odvolil i nejstarší místní občan s datem narození v roce 1935. Volné chvíle si komise zpestřuje luštěním křížovek, vyměňováním receptů a četbou. A jaká kniha u jedné z členek komise vyhrála? Deník kastelána od Evžena Bočka.