Ještě je možné s konečnými čísly trochu zamíchat. Do uzavření volebních místností zbývá poslední půlhodina. Hlasivo například stále na voliče ještě čeká, někteří si volbu pravidelně nechávají na poslední chvíli. Dosud ze 146 odvolilo kolem 70 procent. Tady si na účast nestěžovali. I před čtyřmi lety se v Hlasivu snažili, voličů přišlo 70 procent. 

Den nabíhal pomalu

Ve volebních komisích není žádný velký ruch. Sobota se zatím líně táhne stejně jako včerejší pátek. Komisaři se shodují, že malý zájem lidí o volbu zastupitelů je překvapil. 

"Volby jsou snad naším jediným právem, proto my chodíme pravidelně a na všechny. Zvolili jsme systém křížkování napříč spektrem, protože někteří lidé na radnici se mi teď líbíli víc a jiní méně," zdůvodnila svou volbu Zdeňa Housková, která spolu s manželem odvolila u táborského okrsku číslo 1 na náměstí Mikuláše z Husi, kde mají v seznamu 1500 voličů.

"Jsme největší okrsek, protože máme v seznamu i lidi, kteří jsou hlášeni na radnici. Těch je rok od roku víc, před čtyřmi roky jich bylo kolem dvou stovek, nyní jich máme asi pět set," uvedla zapisovatelka Jana Nováková. Ani tady si však voliči dveře nepodávají, jak Jana Nováková z dvacetileté zkušenosti posoudila, chodí ti samí a především lidé z rodin kandidátů. Kolem deváté ráno tu odvolilo 20 procent lidí ze seznamu. V pátek jim sem přišel poslední šest minut před uzavírací dobou, v sobotu ráno těsně po osmé. "Ale hrozně se trousí," dodává se smíchem Jana Nováková, zapisovatelka jedenáctičlenné komise.

Ve stejné škole sídlí i okrsek číslo 5, do něhož patří oblast Vilové čtvrti a Pintovky. "Naši voliči docela chodí, nestěžujeme si, ale  my jich nemáme tolik, patří k nám 400 lidí," dodala zapisovatelka Ilona Radoňová.

V roce 2010 měla jednička v seznamu 1234 lidí a odvolilo jich 40,52 procenta. U pětky bylo zapsáno 398 lidí a přišlo jich 58,04 procenta. U obou okrsků vyhrálo hnutí Jiřího Fišera, který nyní obhajuje post starosty. "Nevím, jak to dopadne, netroufám si ani tipovat, protože si myslím, že to bude hodně těsné a nikdo to nebude mít tak úplně jasné," míní například František Krátký.  

U rybářů jsou zodpovědnější

V klubovně bechyňských rybářů sídlí okrsek číslo 5 a zatímco v ZŠ F. Křižíka by si moc přáli dosáhnout alespoň na čtyřicetiprocentní účast, tady už ji mají. Jak uvedla zapisovatelka Zdeňka Jančiková v pátek končili na 32 procentech, v sobotu v 11 hodin jsou na 42 procentech. Odvolil tu také třicetiletý policista Lukáš Večera: "Chce to změnu, a tak jsem volil spíš nové lidi, kteří by mohli přispět k lepšímu fungování města," sází na změnu radnice, které už dlouhé roky vládne Jaroslav Matějka. Od roku 1998.  

Sudoměřice u Bechyně mají za sebou kontrolu z krajského úřadu. Dopadla jim dobře, stejně jako volební účast se jim celkem daří. Z 353 voličů už k urnám přišla bezmála polovina. Na padesát procent si pomýšleli také v bechyňské škole F. Křižíka, ale podle komisařka Heleny Mácové budou rádi, když dosáhnou na čtyřicítku. Zatím se v pátek večer přehoupli přes dvacítku. V roce 2010 dosáhli na účast 43,95 procenta. 

Narušitelé nevystrčili nos

Z pohledu táborské městské policie vládne všude klid a volby zatím nikdo nenarušil. Stejný poznatek má i za úřad Vladimír Helma, který volby dozoruje v Táboře. Na scéně se však objevily dva pamflety. Jeden útočí na lídra kandidátky táborských komunistů, druhý přisypává sůl do řevnivosti mezi Soběslaví a Veselím nad Lužnicí. "S největší pravděpodobností po neděli podáme trestní oznámení, teď jsme ho nepodali, aby v závěru volební kampaně nebylo zneužito. Nemůžu ale nechat vyprávět takové pohádky, jako že můžeme za cenu vody v Táboře," připouští šéf okresního výboru Ladislav Šedivý.

 V Soběslavi se chce pomocí policie Martin Kákona, lídr Pirátů pro Soběslav,  dopátrat, kdo je autorem srovnání života v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí, napsané ve prospěch Soběslavi. Jak uvedl, coby soukromá osoba již volal veselské policii.