Opět to budou tisíce jihočeských dětí, které v září letošního roku čeká první cesta do základních škol. Rodiče budoucích prvňáčků již nyní žijí zápisy. Ty se podle zákona musí uskutečnit maximálně do 15. února.
Konkrétní termíny si určují ředitelé jednotlivých škol, například v Táboře se budou na všech školách konat ve čtvrtek 7. a v pátek 8. února.
U některých škol v kraji se očekává zvýšený zájem, kvůli kterému se zřejmě nedostane na všechny žadatele.
Podmínky zápisů do prvních tříd stanovuje školský zákon 561/2004. Rodiče musí k povinné školní docházce přihlásit děti, jež do 31. srpna dosáhnou věku šesti let. Zároveň se zapisují děti, které měly v loňském roce povolený odklad. Na žádost rodičů je ale možné přijmout do první třídy i děti mladší. V tomto případě je však nutné doložit kladné vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře.
Každé dítě má zajištěno místo ve škole poblíž svého trvalého bydliště.
„Pro všechna zařízení je stanovena spádová oblast. Ředitelé musí přednostně přijmout děti, které zde žijí. Obec podá informace o dostupné základní škole a zároveň zodpovídá za to, aby byla dostatečná kapacita," vysvětlila Jana Holíková z tiskového odboru ministerstva školství , mládeže a tělovýchovy.
Pravidla od ředitelů
Rodiče mohou pro svého potomka zvolit jinou než spádovou školu. V takovém případě však už nemají jistotu přijetí.
Školy nabírají žáky pouze do naplnění kapacity, o podmínkách přitom rozhoduje samotné vedení. „Kritéria stanovuje ředitel, nesmí být diskriminační a musí je zveřejnit ještě před zápisem," uvedl pro Deník náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.
Na každé škole tak platí při zápisu jiná pravidla. Někde u dětí mimo spádovou oblast upřednostňují předškoláky, kteří již mají ve škole starší sourozence, jinde rozhoduje i vzdálenost trvalého bydliště od budovy nebo to, zda budoucí prvňáček chodil do přidružené mateřinky.
Fronta na místo
Speciální školy mohou také zohledňovat zájmy dítěte. V Táboře mezi takové patří například základka na Pražském Sídlišti, která se zaměřuje na hokejisty.
Jinde se rozhoduje pouze podle času, kdy rodiče s dítětem k zápisu přijdou. Přednost mají uchazeči s nižším pořadovým číslem. Na takových školách pak hrozí tlačenice a boj o místo. Podle psychologa Rostislava Nesnídala by to ale nemělo nijak poznamenat výkon budoucího prvňáčka u samotného zápisu.
„Pokud je dítě zralé na školu, tak se těší. Nemělo by mu to dělat žádné problémy," řekl.
Zároveň však zdůraznil, že je důležité, aby rodiče své potomky na zápis připravili. Měli by především srozumitelně vysvětlit, co je čeká.
Lékař připomíná, že je vhodné dítěti předem říct, že si u zápisu popovídá s paní učitelkou, ještě doma se s ním zopakovat básničku a připomenout mu pozdrav při příchodu do třídy. „Přeci jenom je zápis významný krok a dospělí se také připravují například na přijímací pohovory do práce," dodal Nesnídal.
Rodiče mohou jít s dítětem na zápis do více škol. Informace o termínech a podmínkách přijetí v konkrétním zařízení jsou vždy dostupné na webových stránkách. S sebou je třeba vzít rodný list dítěte, zdravotní (očkovací) průkaz a občanský průkaz zákonného zástupce.
Podle Jany Holíkové může ředitel dítě přijmout i po termínu zápisů, pokud má volná místa. Ta se mohou objevit právě díky tomu, že rodiče uspějí s přihláškami na více školách a pak si samozřejmě vyberou jen jednu.
Kapacita třídy je podle zákona třicet žáků. Zřizovatel ji může povolením výjimky navýšit až na 34 dětí, pokud to nebude na úkor kvality výuky a bezpečnosti žáků.
Prvňáčků přibývá
V posledních letech postupně narůstá počet prvňáčků v souvislosti s demografickým vývojem. Obce a další zřizovatelé škol s tím musí podle ministerstva počítat a zajistit dostatek míst ve školách. Například v Českých Budějovicích by tak neměl nastat žádný problém. „Celková kapacita je dostatečná. Lidé, kteří s dětmi nepůjdou do škol v rámci svého spádového obvodu, však jistotu přijetí nemají," uvedl Petr Podhola.
Táborský úřad jednotlivé školské obvody škol zřizovaných městem zveřejňuje na svých webových stránkách. Celkem Tábor zřizuje šest základních škol.
Kdo musí k zápisu
děti, které slaví šesté narozeniny v době od 1. září 2012 do 31. srpna 2013
starší děti, které měly v loňském roce povolený odklad povinné školní docházky
na žádost rodičů je možné přijmout do školy i děti mladší, v tomto případě je však nutné kladné vyjádření poradenského zařízení a odborného lékaře
Před zápisem s maminkou trénují
Táborsko - Zápisy prvňáčků jsou v plném proudu. Za sebou ho mají v Základní škole na Blatském Sídlišti ve Veselí nad Lužnicí
Stažené hrdlo, zpocené ručky a sklopené oči. Možná si v tu chvíli neumějí vzpomenout, která je levá a která pravá ruka. Zápisy mezi prvňáčky vyvolávají trému mnohdy i u rodičů.
Vedoucí táborského odboru školství Radomír Kouba předpokládá, že jen v Táboře se k nim dostaví kolem 380 dětí. Loni se zapsal stejný počet. „Zatím je to orientační číslo. Kolik dětí skutečně nastoupí do první třídy, se dozvíme až po zápisech, protože do konečného stavu se promítnou odklady školní docházky," vysvětlil Radomír Kouba.
Zápis čeká třeba pětiletou Kateřinu Šťastnou. Volba školy byla lehká. Katka bude chodit s o tři roky starším bráškou na Maredův Vrch. „Do první třídy se těší už od loňska. Zatím procvičujeme, jestli pozná stejné obrázky, a obkreslujeme, aby měla uvolněnou ruku," popsala přípravu na zápis maminka Jitka.
Stejně jako Tábor, i Soběslav se na zápisy dětí teprve připravuje. „Zápis máme 11. a 12. února. Ve městě jsou dvě mateřské školy, ale zatím nevíme, kolik rodičů k nám dítě přihlásí. S počty mohou zamíchat i žáci z obcí," řekl ředitel Základní školy Edvarda Beneše Vlastimil Říha. V loňském roce nastoupilo do prvních tříd v Soběslavi přes dvě stovky prvňáčků.
V sousedním Veselí nad Lužnicí si zápis minulý týden odbyli na Základní škole Blatské Sídliště. Na druhé škole v ulici Čs. armády ředitelka Ilona Vránková odhaduje, že 6. a 7. února zapíší asi 30 dětí. „Pro letošek jsme otevřeli jednu třídu, kde je pětadvacet dětí. V novém školním roce to bude zřejmě podobné," připustila ředitelka.
V Chýnově u pátečního zápisu počítají se 46 potencionálními žáky. Podle ředitelky školy Marie Hánové se k nim dostaví nejen děti z města, ale i z Nové Vsi u Chýnova. „Už víme, že ale osm dětí bude mít odklad," upřesnila Marie Hánová s tím, že v září opět otevřou dvě třídy prvňáčků.
Rodiče budoucích školáků už měli možnost prohlédnout si nejen budovu školy, ale také se zúčastnili výuky, při níž žáci používají například interaktivní tabuli.
Menší školy na vesnicích jsou rády za každého žáka. Třeba v Ratibořských Horách předpokládají, že k dnešnímu zápisu přijde sedm dětí. Minulý rok jich bylo osm a jeden z nich měl odklad.
„Žákům můžeme nabídnout klidné prostředí a individuální přístup," sdělila ředitelka Irena Melicharová. Poznamenala, že děti se ve škole mohou přihlásit do několika kroužků, které jsou zdarma – kroužek českého jazyka a matematiky, sportovní kroužek a keramika. Podle starosty Radka Lamboje sice škola nemá moc dětí, ale je na dobré úrovni. Udržení však stojí peníze. Každý rok musí obec dotovat podlimitní stav, což je 17 dětí na třídu.
Dostávají stipendia
S nedostatkem žáků se potýká Základní a mateřská škola ve Stádlci. Letos první třídu vůbec neotevřeli. „Každému prvňákovi dáme tři tisíce korun, starším pak dva tisíce ročně," láká starosta Stádlce Milan Kelich, který se obává, co bude se školou dál.
„Držet školu a personál pro pár dětí nemá cenu. Zatím děláme vše proto, aby zůstala. Pokud ale o službu nebude zájem, výhledově se může stát, že školu zavřeme. Bylo by to smutné. Má tady tradici," shrnul starosta s tím, že žáci j