Je to úplně poprvé, co na českém území operuje velitelství NATO tak vysokého stupně. Ačkoliv jde o statické strategické cvičení, je v dnešní nejisté době zásadní. Řeší totiž hypotetické napadení východního křídla Aliance nepřítelem. Z Bechyně jsou tak jakoby řízeny tisíce vojáků bránících se „údajné hrozbě“.
Jak vysvětlil major Jakub Šimíček z kanceláře náčelníka Generálního štábu Armády ČR (AČR), cvičení se účastní vojáci tří sborů, francouzského sboru rychlé reakce, mnohonárodního sboru Severovýchod a Německo-nizozemského sboru. „Jejich divize dohromady dávají asi 100 tisíc vojáků. Velitelství těchto sborů pak čítá přibližně pět tisíc vojáků. V Čechách se aktuálního cvičení účastní na 750 zahraničních vojáků, z toho 400 přímo v Bechyni, kde je i dvacet Čechů nasazených ve velení Německo-nizozemského sboru,“ přibližuje.
Bechyňské letiště do pátku 15. března hostí jedinečné mezinárodní vojenské cvičení Loyal Leda 2024.
Před vstupní branou do zóny v režimu nejvyššího utajení musí vojáci odkládat veškerá chytrá zařízení do zamykatelných skříněk. Dovnitř přes hlídky nepronikne nikdo nepovolaný. Češi tu zajišťují účastníkům potřebné zázemí, stávající hangáry fungují jako sklady, dílny a opravny techniky, jen ubytování čítá na 35 nafukovacích vyhřívaných stanů.
Chtějí být připraveni
Scénář celého cvičení vychází z hypotetické agrese protivníka proti členské zemi NATO a aktivace článku 5 Severoatlantické smlouvy. Podle generálporučíka Nico Taka z Německo-nizozemského sboru tu vojenští lídři trénují na širokou škálu možných hrozících incidentů. „Od rozličných operací moderní hybridní války až po různé druhy útoků z vesmírné nebo kybernetické oblasti,“ přiblížil s tím, že podrobnosti jsou samozřejmě takticky tajné.
Česká republika a její armáda je strategickým místem a dobrým partnerem v této činnosti, proto se staly hostiteli aliančních vojáků. „Češi zajišťují infrastrukturu, ubytování i perfektní stravování. Pro splnění cílů operace máme v Bechyni ideální podmínky,“ pochvaloval si Nico Tak. Podle jeho slov má bechyňské letiště ideální polohu a rozlohu k podobným akcím a výborně posloužilo i k nácviku přesunů jednotek z domovských států.
Bechyňské letiště do pátku 15. března hostí jedinečné mezinárodní vojenské cvičení Loyal Leda 2024.
Cvičení LOLE 2024 posouvá zúčastněné opět kupředu tak, aby velitelé byli připraveni reagovat v co nejrychlejším možném čase na různé druhy útoků. „Konkrétně zde cvičíme veškeré velitelské procesy, aby byli vedoucí důstojníci schopni velet tisícům vojáků v konfliktu vysoké intenzity,“ upřesnil Tak s tím, že jde hlavně o nácvik rozhodovacích procesů a reakcí velení týkající se nejen aktuálního přeskupování jednotek, ale i dlouhodobějšího plánování taktiky.
Vše se jen simuluje
O konkrétních incidentech samozřejmě účastníci cvičení předem nevědí. „Protože se jedná o štábní cvičení, všechny manévry a incidenty se pouze simulují za účelem procvičení plánování a řízení operací, které by se vedly na území Aliance,“ doplnil major Šimíček.
Generálmajor Václav Vlček z Velitelství pro operace AČR prozradil, že cvičení se koná nejen ve vojenském prostoru v Bechyni, ale na 350 vojáků je i v Tisé v severních Čechách. „Zajištění zázemí byl velký a náročný úkol. Pro nás to ale byla i velká příležitost vyzkoušet si řadu věcí, jestli vše zvládneme z hlediska podpory, logistiky a dalšího zabezpečení,“ konstatoval s tím, že zázemí a dohled zajišťuje na více než tisíc českých vojáků včetně aktivních záloh.
Trendem je dělení a zmenšování
AČR účastníkům poskytuje podporu kromě prostoru, výstavby a zabezpečení ubytování například i v podobě doprovodných konvojů nebo samotného zřízení tajné základny. „Trendem je zmenšování velitelství, z předchozích stovek stanů se z hlediska cíleného ohrožení velitelských důstojníků vše zmenšuje a dělí na menší stanoviště. Je snaha je schovat ideálně, co do nejmenšího počtu objektů,“ poznamenal. Zkušenosti z praxe prý ukazují, že zmenšování se vyplácí. „Napomáhají tomu samozřejmě i nejnovější technologie a umělá inteligence, které zrychlují procesy,“ prozradil generálmajor Vlček.
Příslušník vojenské pěší roty při krajském ředitelství v Plzni, svobodník Miroslav Volena, popsal, že hlavním úkolem aktivních záloh je hlídání velitelské základny. „Denně nachodíme průměrně dvacet kilometrů. Ve stanech spíme na rozkládacích lehátkách po osmi lidech, je to daleko větší komfort než dříve. Jejich stavba je jednodušší, protože jsou nafukovací a máme uvnitř krásných dvacet stupňů,“ uzavřel.