Výcviku se zúčastnili především příslušníci 41.mechanizovaného praporu z Žatce, ale kontingent bude doplněn i vojáky z dalších armádních útvarů AČR. Jedním z nich je také 42. mechanizovaný prapor z Tábora. „Ten do této mise vysílá dvanáct lidí v čele s velitelem útvaru podplukovníkem Rousem. Budou zastávat jak štábní funkce, tak místa na mechanizovaných jednotkách,“ upřesnila mluvčí 3. kontingentu Mariana Tíkalová.
Hlavním cílem výcviku bylo sladit činnost jednotlivých prvků kontingentu a jeho příslušníky připravit na činnosti základny. Mechanizované čety se zároveň seznamovaly s prostorem základny, nacvičovaly i dovednosti na vchodech do základny, jakými jsou například prohledávání vozidel. Příslušníci kontingentu absolvovali i střeleckou přípravu včetně hodu granátem.
Velení Odborně taktického cvičení využilo informace o aktuální situaci v místě nasazení; tyto informace získali hlavní funkcionáři na květnové stáži na základně v Basře.
„Na příslušníky 3. kontingentu nyní již čeká jen povinné očkování, zlepšování angličtiny a načerpání sil během červencové dovolené. Potom už budou následovat poslední přípravy na odjezd, který je plánován na druhou polovinu srpna,“ doplnila Tíkalová, která je jednou z účastnic kontingentu.