Rozvášněný dav se vrhá na vojáky, kteří se chrání štíty, vzduchem létají zápalné láhve i pneumatiky a hasiči zahánějí proudem vody zuřivé útočníky.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Tímhle heslem se už dva týdny ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice řídí několik stovek vojáků, kteří odlétají na půlroční misi KFOR do Kosova. Poslední přípravy zde absolvují vojáci z 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Pardubic a jejich kolegové.

Chrání lidi i chrámy

„Na základnu Šajkovac v Kosovu odlétá náš 15. kontingent počátkem července,“ říká velitel podplukovník Jiří Kývala. Do mise odjíždí 488 vojáků.
„Je mezi nimi 40 žen, což je asi osm procent,“ vysvětluje Kývala. Vojáci budou udržovat klid a mír, hlídat hranice a budou chránit srbskou menšinu, která zde žije. K prioritám patří i ochrana náboženských a kulturních památek. Kosovští Albánci zde během deseti let zničili stovky křesťanských chrámů.
„Čtyřicet procent z nás jsou nováčci, kteří se mise účastní poprvé,“ pokračuje velitel. Mezi nimi je jedenačtyřicetiletý kaplan Roman Lukáš, evangelický kněz. „Těším se na nové zkušenosti. Společně s psychologem se budeme starat o naše lidi. Práce v misi je psychicky náročná a my se budeme snažit zmírňovat případné napětí, které se snadno mezi lidmi může objevovat,“ doplňuje kněz.

Včera si vojáci vyzkoušeli zásah proti davu, který chce vtrhnout na základnu, nebo řešili nehodu, kdy vojáci narazili do auta a zranili posádku. „Jsme připraveni na vše, ale doufám, že některé situace nebudeme muset v Kosovu řešit,“ pokračuje Jiří Kývala.

S hodností poručíka odlétá do Kosova Simona Bulanderová (24) z Tábora. „Jestli vojákům velí muž nebo žena, nehraje roli,“ říká vážně velitelka čety, která už v Kosovu působila. „S lidmi problémy nemám,“ dodává sympatická velitelka. „Strach před cestou nemám. Spíš se těším, že získám nové profesní zkušenosti a poznám, jak funguje mezinárodní spolupráce.“

Pes v botách

Kromě vojáků odlétá do Kosova i pětice chlupatých čtyřnohých kamarádů. Dva psi jsou určeni do strážních hlídek, dva vyhledávají zbraně a jeden umí najít drogy.

Mezi nejmladší účastníky kontingentu patří tříletá Cindy, fena německého ovčáka, která umí vyhledávat zbraně. S botičkami na tlapách, aby nepoškrábala sedačky, objevila zbraň ukrytou v autě i při včerejší ukázce. „Vyhledávat zbraně nebo jejich součásti se naučila formou hry,“ říká psovod Martin Matyáš (24). „Je to dril. Začal tím, že hledala oblíbenou hračku, kterou jsme jí schovali. Při hledání teď reaguje na pach kovu, střelného prachu i oleje.“

Vojáci přiletí zpátky koncem ledna 2010. „Mým největším přáním je, abychom se všichni vrátili domů živí,“ dodává Jiří Kývala s tím, že některým jeho předchůdcům se přání bohužel nesplnilo.