Od Soumaráku 
k Pěkné bez lodí

Šumava – Včera byla hladina Teplé Vltavy na Soumarském mostě necelé čtyři centimetry pod hranicí povolenou ke sjíždění. Musí být 50 centimetrů. „Systém je vůči lidem, kteří přijedou z dálky, velmi nevstřícný. Vodáci vyrazí v pět ráno odněkud, aby dojeli k nám, a v osm hodin na místě zjistí, že je na řeku nikdo nepustí," zhodnotila situaci Jana Bláhová 
z půjčovny lodí Votus, která má svá stanoviště na Prachaticku 
v Horní Vltavici, v Lenoře nebo na Soumarském mostě. Podle jejích slov si vodáci mohou zkontrolovat výšku hladiny na dvou speciálních serverech, a to na Povodí Vltavy nebo na internetových stránkách Národního parku Šumava. Směrodatné jsou ovšem  informace národního parku. Právě tam je totiž zároveň uvedeno, zda je splouvání povoleno, nebo ne.
„V pondělí se ze Soumarského mostu do Pěkné vodáci nedostali. V úterý může být všechno jinak – ale až v osm hodin ráno," upřesnila Jana Bláhová. Dodala, že vhodnější by bylo zjišťovat stav hladiny už například v šest hodin ráno a v osm hodin pak splouvání spustit nebo zakázat. Úsek Lenora – Soumarský most se včera splouval.

Rybáři netrpělivě čekají na srážky

Kardašova Řečice – Kardašovořečičtí rybáři, kteří hospodaří na Jindřichohradecku, netrpělivě čekají na vydatné srážky. V rybnících podle ředitele Ladislava Štercla chybí až třicet procent vody. „Ta se ohřívá a rybníky zarůstají vegetací," popsal hlavní problém současných dní. Co se týče rybí obsádky, tam je ještě situace zvládnutelná. „Voda nechybí jen rybářům, její nedostatek má dopad pro všechny," dodal Ladislav Štercl.

Lipno má o metr a půl vody méně

Lipenská přehrada  – Hladina Lipna je aktuálně snížena 
o jeden a půl metru méně, než je 
v létě obvyklé. „Loni jsme byli tak na normálu, ale v roce 2003 klesla hladina vody o dva a půl metru," řekl ředitel závodu Horní 
Vltava Zdeněk Zídek. „Pokles vody dnes je dán tím, že nebyl žádný sníh a na Šumavě a v okolí dosud pořádně nezapršelo." Lipno je zvyklé mít v zásobách vody ve sněhu 300 000 000 kubíků a teď má s bídou čtyřicet.