Do kanceláře táborského starosty v těchto dorazily dvě petice – za tichý asfalt v Lužnické ulici a cyklostezku v Dukelských bojovníků. Ještě nebyly vyřízeny a již po městě běží třetí.

Ta se staví proti malé vodní elektrárně (MVE) na Lužnici, v Pintově ulici. Vybudovat na svém pozemku ji tady chce Štičí líheň Esox Oldřicha Pechy. Proti němu stojí obyvatelé z okolí a také představitelé TJ Lužnice, která tu má saunu a zázemí pro kanoisty.

Proti podnikatelskému záměru založili již v roce 2011 občanské sdružení Ochránci táborské krajiny. Jedním 
z členů je Jan Vobr, který v případu zastupuje jak volejbalisty, tak občany z domu v Pintově ulici, kde bydlí.

„Stavbou dojde k zásahu do přírody, zničí nám krásné klidné místo, přitom koryto Lužnice je chráněnou památkou a řeka je v Natuře 2000 (soustava chráněných evropsky významných lokalit). Vodáci další elektrárnou přijdou o vodu," shrnuje důvody nesouhlasu s MVE Jan Vobr.

Občané z přilehlé bytovky se bojí i hluku a prachu nejen z provozu díla, ale i při stavbě. Oldřich Pecha všechny ujišťuje, že má v úmyslu dodržet všechny státem předepsané parametry.

Nechceme nic porušit

„Nechceme nic porušit, jen využít náš majetek, což je bývalé úhoří lapadlo," vzkazuje Oldřich Pecha.

Pokud mu nevyjde elektrárna, bude hledat jiné využití. „Zřejmě bychom objekt využili jako přístřešek pro lidi bez domova," uvažuje.

Proti podnikateli chtějí autoři petice a členové občanského sdružení použít územní plán města. V ruce mají dopis starosty Jiřího Fišera, který jim napsal: pozemek 1086/4 a sousední se nachází v zastavěném území určeném pro nízkopodlažní bydlení a dále se v území nachází plochy občanského vybavení, sport a tělovýchova. Jan Vobr se proto domnívá, že elektrárnu tady stavět nepůjde. Projednání všech změn v územní plánu každý den sledují a tuto nezaregistrovali. „Proto to napadneme ve správním řízení, jsem přesvědčen, že žádná změna neprošla," dodává Jan Vobr zatímco Vlastimil Křemen z odboru územního plánování problém nevidí.

Strach kánoistů

„Za určitých podmínek je možné elektrárnu postavit. V místě jsou přípustné aktivity, které využívají vodu," říká.

Kanoisté se ale obávají, že by právě oni o vodu přišli, protože kolem jsou i další elektrárny, které ji zadržují. Podle podnikatele to jsou zbytečné obavy. „Kouzlo elektrárny je v tom, že vodu použije a pak ji pustí dolů druhým."

Oldřich Pecha již podal žádost o stavební povolení, petenti žádají spoluobčany o podpisy proti realizaci jeho záměru. „Už jich máme stovky, ale prosíme, aby nás podpořili i další občané," žádá Jan Vobr s tím, že archy lidé najdou třeba na Harrachovce nebo v různých obchodech.