Letošní výkyvy počasí zatím vrásky zemědělcům na Táborsku příliš nepřidělávají. V minulých týdnech sice teplota klesla pod bod mrazu a před několika dny se prudce oteplilo, což by mohlo mít negativní vliv především na ozimy, ale zemědělci jsou spokojení.

„Vrchní části polí jsou zamokřené. Pokud bude ještě mrznout, rostliny by se mohly ještě více poškodit," popsal současnou situaci Jaroslav Kazda ze Zemědělského a obchodního družstva Podhradí Choustník.

Plísně a houby

Poznamenal, že prudké střídání teplot může mít vliv i na šíření houbových chorob a plísní. „Ještě nedávno tady byl sníh, ten ale kvůli oblevě rychle roztál," upřesnil Jaroslav Kazda, podle něhož by ideální podmínky vytvořila několikacentimetrová vrstva sněhu na polích a teploty do mínus deseti stupňů Celsia.

„Minulý rok ve stejnou dobu byla pole pod sněhem, což pro pěstování a úrodu vytvořilo celkem dobré podmínky. Jestli bude letošek pro nás úspěšný nechci ještě odhadovat. Myslím si, že je na to brzy," vysvětluje s tím, že moudřejší bude na jaře. Zatím se ale podle něj situace vyvíjí dobře. Nechce však nic zakřiknout.

S úrodou pozitivní

„Počasí nám zatím problémy nezpůsobuje. Určité potíže by nastaly ve chvíli, kdy by třeba celý týden teploměr ukazoval mínus dvacet stupňů Celsia," míní předseda pojbuckého zemědělského družstva František Strnad, podle něhož to s letošní úrodou také předběžně vypadá pozitivně.

Družstvo se zaměřuje na pěstování obilovin, zejména krmené pšenice, potravinářského žita, sladovnického ječmene, řepky a také brambor.

„V současné době se potýkáme jen s tím, že dobytku ve stájích zamrzá voda," dodal František Strnad.

Pozitivně hodnotí letošní zimní počasí také předseda Družstva Agra Březnice Vladislav Hájíček.

„Obleva nám pomohla od hrabošů a myší, kteří se na podzim rozmnožili. Tím, jak sníh roztál, voda natekla do děr na polích a zmrzla, došlo k tomu, že se tito škůdci utopili. V podstatě je to taková přirozená regulace a za to jsme rádi," dodal Vladislav Hájíček.