Dramatické chvíle zažívají pracovníci na Jordánu, kde se opět voda valí přes provizorní dělicí hráz. Nejdříve se vodu dařilo řízeně odpouštět, ale nakonec zvítězila a hráz znovu protrhla.

PROTRŽENÁ PODRUHÉ. Nejprve dělicí hráz praskla při tání sněhu o Vánocích 2012, podruhé loni v červnu. Voda tak opět zaplavila již vybagrovanou část Jordánu.CO DOKÁŽE DÉŠŤ.  Loni se po vytrvalých deštích ten samý potok změnil v dravou řeku. Tismenickým potokem se tak valí kalná dravá řeka, které se staví do cesty obrovské balvany. Ty musí bagr ještě v noci odstranit, ani tak však okolní nemovitosti nezůstaly bez újmy. „V roce 2002 jsme byli zatopení až v domě, po okna, loni se voda dostala jen na pozemek. Dobré je, že nám tady vyztužili břeh kamením," ukazuje nám Hana Novotná, která má spolu s bratrem domek hned na břehu potoka.

Ačkoli není nic neobvyklého, že jim voda vstupuje do zahrady, nikdy by neměnila. „Když teče vodopád, je to krása. A také náš rod Kunových vlastnil tenhle dům snad ještě za Žižky. No, zatím jsme se ale dostali jen k roku 1790. Prodat ho proto nemůžeme," vysvětluje.

Tlakem vody loni utrpěla statika hlavní hráze Jordánu a sesunula se i výztuž hráze pod sladovnou. Práce na sanaci jsou již hotové, a to včetně zpevnění břehu pod botanickou zahradou. Funguje již také výpust, která umožňuje regulaci hladiny.