Firmy, které posílají teplo do bytů pouze teplovodem se ale shodují na jednom: je bezpečnější, nemůžou se v něm potkat pára s vodou.
„Ve Veselí máme pouze teplovody a již nyní jsou kompletně připravené na topnou sezonu, takže nyní žádné práce na nich neprobíhají. Navíc v teplovodech s vodou o teplotě v rozmezí 70 – 80 stupňů, podobné nebezpečí nehrozí,“ řekl Jaroslav Benda, jednatel Veselských služeb.

Také v Bechyni jsou si bezpečností jistí.

„Teplovody, kterými pouštíme teplo, jsou nejjednodušší sítí s nesporně nižšími teplotami než jsou v parovodech. Také tlak v nich je podstatně nižší. Podobné riziko proto lidem nehrozí,“ ujišťuje za provozovatele, firmu Erding, František Vlaha.

V Bechyni dvakrát ročně těsnost potrubí vizuálně kontrolují, navíc mají na rozvodech zaveden takzvaný alarm systém, který na případnou netěsnost upozorní.

Zdeněk Majer, ředitel Teplárny Tábor, sice nezná přesné důvody, proč v Budějovicích parovod explodoval, podle něj ale v podobných případech bývá příčinou voda, která se dostala k parovodu.

„Voda s párou se rády nemají. Jak se chovají, poznáte i doma, když se vám na elektrickou plotnu dostane voda a postavíte na to hrnec,“ dává Majer příměr.

Byť mají obě skupenství stejný základ, jsou soupeři, kteří se mohou potkat kdykoli. A nemusí jít jen o závadu na parovodu.

Příčinou exploze může být i prasklé potrubí blízké kanalizace či vodovodu. Pokud navíc není potrubí parovodu chráněné pěnobetonem, riziko výbuchu se zvyšuje.

„Podobně se nám to nedávno stalo u Čápova dvora v Táboře, kde nám parovod také bouchl,“ dodal Majer.

Pondělní havárie v Budějovicích naštěstí skončila jen s dvěma lehkými poraněními. Za sebou však mohla nechat podstatně horší bilanci než jen desítky zdemolovaných aut.

Alešova ulice se výbuchem otřásla krátce před třetí odpoledne. Jen zázrakem nebyly zraněny děti ze školky, která s místem poruchy těsně sousedí. Rozhodly pouhé minuty. V době výbuchu se totiž ve školce teprve připravovali k odchodu na zahradu.

Přímí svědci pro Deník uvedli, že v prvním okamžiku pomysleli na výbuch bomby nebo pád letadla. Z ulice vytryskl gejzír vody a pokryly ji nánosy prachu.