Lidé ze Stoklasné Lhoty, která je příměstskou částí Tábora, řeší zásadní problém. Nemají vodu. Do jejich studen buď téměř nenateče, anebo je zakalená, špinavá a příšerně zapáchá. Obrátili se proto na město. Starosta Jiří Fišer ale tvrdí, že na zavedení vodovodu nejsou peníze.

„Ten problém tu trvá vážně dlouho. Pamatuji si, že už když jsem byl malý kluk, nebylo to s vodou nic moc. Teď jsem tu situaci musel vyřešit za svoje peníze nákupem vlastní filtrační stanice, jenže to stálo hromadu peněz," říká Martin Krejčí, který žije ve Stoklasné Lhotě už 55 let.

Větší problém mají ale ti, kteří žádné řešení nemají a musí vodu používat ve stavu, v jakém jim do studny nateče. „Máme dvě studny a stejně nemáme vody tolik, kolik bychom potřebovali. Komunikoval jsem se starostou Jiřím Fišerem a i přes veškeré moje argumentace jsem nezaregistroval, že by mu došlo, jak špatná kvalita vody tu je a jak nám to ztěžuje život," vysvětluje Marek Dolejší, jenž si musel dokonce vymyslet vlastní systém na přečerpávání vody do nádrže ve sklepě, aby se její kvalita zlepšila.

Starosta se ale brání, že na vodovod do Stoklasné Lhoty je již zpracovaná dokumentace a pracuje se na zlepšení.

„Je to ve fázi zpracování projektové dokumentace. Samozřejmě to ale záleží na financích, protože taková akce by stála miliony korun. Vodovod by navíc budovala Vodárenská společnost Tábor, nikoli město," hájí se Jiří Fišer.

Místní ale netrápí jenom vodovod. Obec nemá ani kanalizaci nebo přípojku plynu. Voda se ale Stoklasákům zdá být skutečně největším problémem. „U nás doma není ani tolik problém s množstvím, jako s kvalitou. Ta není podle rozborů ze studny vůbec vhodná nejenom k pití, ale ani na vaření. Obsahuje dusičnany a ani po převaření není dobrá," popisuje stav svojí studny Vladimír Douda. I on ví, jak dlouho se lidé ze Stoklasné Lhoty s vodou perou. „O zavedení vodovodu se mluví minimálně dvacet let. Všichni táborští starostové neustále jen odkazují na finance, že nejsou, a tak se to nedá udělat," naznačil zklamaně laxní přístup starostů.

V okolí obce je také množství lukrativních pozemků. Na nich ale noví majitelé nemohou začít stavět, protože jsou povinni připojit se k vodovodu a kanalizaci. „Obec se nemůže rozšiřovat, přestože jsou tu volné pozemky," míní Vladimír Douda.

Autor: Veronika Gigalová