Po dvou týdnech již lidé z různých míst na Táborsku mohou bez obav konzumovat vodu z kohoutku. Z ulic včera zmizely i cisterny s náhradní vodou.

„Ani jsme si k cisterně pro vodu nechodili, my ji neměli zakalenou, ani nezapáchala," říká například Jan Novák z Minské ulice na Sídlišti nad Lužnicí, kde jedna z cisteren stála. O něco déle než trvalo odstranění samotné havárie na kuželovém uzávěru vodojemu Sv. Anna.
„Voda je od soboty čtyřiadvacátého na předávacích místech v pořádku, ale samozřejmě ve městech, kde je větší odběr a síť je v nich komplikovanější, se ještě mohlo něco objevit, proto byly cisterny v ulicích déle," uvedl provozní náměstek JVS, tedy vlastník vodárenské soustavy, František Křiklán.

Závada• Voda s vyšším obsahem železa lidem tekla od 18. října, a to po závadě na vodojemu Sv. Anna. • Změnou rychlosti proudění vody se uvolnily usazeniny v potrubí. Mikrobiologické testy neprokázaly zdravotní rizika.
• Voda v obvyklé kvalitě teče od 24. října.

Vodu s vyšším obsahem železa registrovali lidé z Tábora, Sezimova Ústí, Plané nad Lužnicí, části Soběslavi, Košic a nebo Doubí.
Vlastník soustavy – Jihočeský vodárenský svaz teď bude s Čevakem řešit ekonomické vyrovnání za závadu. I někteří jednotlivci z řad odběratelů pak žádají slevu za zhoršenou dodávku. K tomu však jednoznačné stanovisko Čevak ještě nezaujal.
„To se bude řešit až na úrovni ředitelů. Obecně hradíme škody, které vznikly například na prádle nebo pračce, na to jsme pojištění, ke slevám se ale vyjádřit teď nemohu," říká vedoucí provozní oblasti, pod níž Táborsku spadá, Milan Křiklán.