VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda a varování: krizové štáby rozeslaly stovky zpráv

Táborsko - Města k varování svých občanů používají SMS, rozhlas i strážníky, hasiče a policisty

11.6.2013
SDÍLEJ:

V Zárybničné Lhotě je val, který chrání zahrady a domy před velkou vodou, již upravenýFoto: Lucie Janečková

Již stovky textových zpráv dolétly z krizových štábů k občanům, kteří jsou v ohrožení povodní a své číslo si nechali zanést do systému. Města pro varování využívají i další možnosti.

Aktuální varovná zpráva nejdříve dorazí k pověřenému příjemci z Českého hydrometeorologického ústavu, potom se přeposílá dál.
„Tábor takto získanou zprávu předává sedmdesáti osmi obcím a každá obec ji pak přes povodňovou komisi rozesílá občanům," naznačil fungování systému táborský krizový manažer Oldřich Semrád.

Z Tábora si do systému nechalo zavést své telefonní číslo 1500 majitelů mobilu. Ti všichni by měli hromadně dostat informaci o nebezpečí.
„Já jsem svoje číslo hned po povodních v roce 2002 taky nahlásila a žádnou zprávu jsem nedostala. Ani paní, která tu má zahrádku a přišla rovnou o dvě chaty. Kdybych jí nevolala sama, tak neví, co se tady děje. Volala jsem jí v neděli ráno, že se voda valí a potom ještě jednou, že už neprojede, ať zastaví v Náchodě a jde pěšky," vrací se k dramatické neděli 2. června provozovatelka kempu na Malém Jordáně Liběna Flachsová.

„V tu neděli byl problém, protože voda šla moc rychle a my jsme zprávy rozesílali, až když byl vyhlášený třetí stupeň. Dřív jsme to nestihli, ale ani jsme sami neměli avizo," říká Oldřich Semrád s tím, že v seznamu jsou také lidé, které by mohlo ohrozit i odbahňování Jordánu. Například při nálezu munice a tedy vyhlášení evakuace lidí z okolí.

Zkontrolovat, zda lidé od Malého Jordánu varovnou zprávu skutečně dostali, ale Oldřich Semrád neumí. „Ta čísla jsou v seznamu anonymně, takže se nezjistí, kdo v něm je nebo není. To by se muselo jít číslo po čísle. Lidé se mohou do seznamu sami zaregistrovat, a to pomocí našeho webu. Jestli někdo zprávu nedostal, je třeba, aby si svoje telefonní číslo raději zavedl znovu."

Prostřednictvím SMS byli lidé v Táboře během celého týdne informování zatím jen jednou. Krizovému štábu dále slouží městský rozhlas, ale také strážníci, kteří s lidmi komunikují přímo.

Siréna ale městem nezněla. „Jaký systém pro upozornění se použije, o tom rozhoduje starosta. Sirény se snažíme moc nevyužívat, protože pak většinou způsobí zmatky a lidé nám pak volají zpátky. Během těchto povodní jsme je vůbec nepoužili," upřesňuje Oldřich Semrád.

Ve Veselí nad Lužnicí už využili všechny způsoby, které mají k dispozici. Občanům včera v 18 hodin psali zprávy, mluvili k nim přes rozhlas a také do terénu vysílali pověřené pracovníky.

„Spousta lidí třeba vůbec nemá telefon, tak do oblasti vyšleme buď městského strážníka, nebo hasiče a pomáhají nám také policisté. Lidi o nebezpečí informujeme i přes náš web a vylepenými letáčky," potvrdil místostarosta Václav Matějů a dodal, že v systému SMS mají 180 čísel.

Voda a zábrany: zdi proti velké vodě snížily možné škody

Táborsko - Ve Veselí jsou protipovodňová opatření teprve rozestavěná, i přesto již plnila svůj účel

Někde je nechtějí a jinde na ně čekají jako na smilování. Řeč je o protipovodňových stěnách, které za stovky milionů realizuje státní podnik Povodí Vltavy okolo břehů řek nejen po jižních Čechách. Na Táborsku se vesměs osvědčily.

Jednadvacet milionů je suma, na kterou vyšly zídky proti velké vodě na Lužnici v Dráchově. Starosta obce František Paták si toto opatření nemůže vynachválit: „Na sto procent se protipovodňovky osvědčily. Nebýt jich, máme ve vsi čtyřicet centimetrů vody. Řeka se nedostala na silnice, ani do domů. Pouze do jednoho pensionu, kde vodu odčerpáváme," konstatoval starosta.

I ve Veselí nad Lužnicí, kde jsou protipovodňová opatření teprve rozestavěná, již plnila svůj účel. Zejména na Alšově a Foglarově nábřeží pomohlo rozšířené koryto Nežárky uchránit nejen majetky.

„Kdyby koryto řeky nebylo vyčištěné, tak bychom tu teď měli metr vody. Díky tomu, že koryto rozšířili, tak je tady obrovský průtok. Takový tady nikdy nebyl. Opravdu nás to zachránilo, jinak by lidi kolem řeky byli pod vodou, jako před jedenácti lety. Tehdy jsme měli v bytě hladinu vysokou metr a půl," chválí si místní Bohuslav Hrbek, který bydlí v Říční ulici.

Komplex protipovodňových opatření ve Veselí na Lužnici, Nežárce a Bechyňském potoce vyjde na čtvrt miliardy korun.

Blesková povodeň

Zdi se ale neosvědčily v bechyňském Zářečí. Blesková povodeň způsobila, že hasiči nestihli mobilní hrazení osadit včas. Lidé tak již týden odklízí nánosy bahna a dezinfikují své domovy. „Když jsme se dozvěděli, že se bude stavět protipovodňová zeď, tak jsme si všichni oddechli. Byla nám ale k ničemu. Voda byla rychlejší a hasiči ji nestihli ani namontovat," povzdechla Marie Chlumecká.

V Soběslavi od poloviny minulého roku zvyšují nábřežní zdi na břehu Lužnice a Černovického potoka. „Minulý týden jsme osadili mobilní hrazení a zacelili jím průlezy ve zdech k vodě. Černovický potok ani Lužnice se tady nevylila. Problémy způsobila až bouřka ze soboty na neděli. Přívalová voda zaplavila křižovatku silnic Wilsonova s Obchodní. Vodu jsme odčerpávali a ráno bylo místo již průjezdné," popsal situaci tajemní úřadu Radek Bryll. Doplnil, že srážkové vody podemlely silnici v lokalitě Mokerské strouhy ve směru na Nedvědice.

V Zárybničné Lhotě u Tábora chrání místní val u Chotovinského potoka. Ten se podařilo stavbařům po velké vodě z minulé neděle provizorně zpevnit. Pokud tedy hladina bude stoupat, val svoji funkci ochrany splní.

V Plané nad Lužnicí začalo Povodí se stavbou zdí na konci února. Torza stěn voda pohltila. Protipovodňová opatření za 35 milionů se budují v centru města na pravém břehu Lužnice. Štětové stěny budou místy dosahovat hloubky až pěti metrů pod zemí.

Autor: Alena Šatrová, Kateřina Krejčová

11.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT