Tábor je již před schválením svého hlídače citlivých osobních dat soukromých osob. Takového bude muset z nařízení Evropské unie mít od 25. května každá obec, instituce nebo firma ve všech státech unie. Právníci tak budou na roztrhání.

Do života vstoupí nové pojmy i možnosti pro občany, přísná ochrana citlivých údajů se zásadně rozšíří a za porušení budou hrozit hodně vysoké pokuty. Až 20 milionů eur. V hledáčku uvíznou soukromá telefonní čísla, emaily, fotky, šanony s dokumenty, zdravotní stav osob nebo přístupy do kanceláří. Dokonce i strhávání členských příspěvků pro odbory si vyžádá určitou péči.

Tábor se dostal do skupiny modelových měst, kterou vytvořilo ministerstvo vnitra. Tajemník městského úřadu Lubomír Šrámek to vidí jako velmi výhodné. „V těchto osmi městech s rozšířenou působností a tří malých vznikne modelová analýza, co už splňujeme a co budeme muset ještě udělat. Analýzu provede firma vybraná ministerstvem, čímž jsme si ji nemuseli zajišťovat sami a osobně počítám s tím, že nám to hodně pomůže a bude stačit k tomu, abychom nový systém dobře zavedli. Na výsledku modelových měst pak ukážou ostatním, jak mají postupovat,“ vysvětluje s tím, že táborští radní teď v polovině měsíce rozhodnou o výherci výběrové řízení na pozici tak zvaného pověřence, tedy odborně připraveného právníka. Lubomír Šrámek počítá, že nastoupí na plný úvazek, nebo bude pracovat pro všechny městské organizace i základní školy. Až se nová pravidla dostanou úředníkům pod kůži, přibudou mu i jiné agendy.

Advokát Miloš Tuháček, jenže se problematikou zabývá, říká, že úkolem pověřence bude pátrat, radit, informovat a komunikovat s Úřadem pro ochranu osobních údajů. „Zavedení systému bude každého něco stát, ale základní trend je podle mne dobrý a myslím, že se tím zbytečně straší. Je přece dobře, že jako občané budeme mít možnost zjistit, co na nás kdo ví. Každý bude mít právo si od úřadu vyžádat všechno, co na něj shromažďuje,“ vyzdvihl posílení práv občanů.

Každý subjekt, který pracuje s informacemi o fyzických osobách, je například nebude smět skladovat jako dosud a bez souhlasu dál využívat. Všechny půjdou pod zámek nebo rovnou do skartovačky. Podobně se zařídí i soukromé firmy. Například veselská RM Gastro Group již nyní pracuje s externí advokátní kanceláří. „Poradí nám, co všechno budeme povinni dodržovat, jaká opatření zavést. Myslím, že firmy, které mají své IT oddělení, mít problémy nebudou,“ tipuje mluvčí a marketingový ředitel společnosti Jaroslav Brandejský.

O něco složitější to mohou mít e-shopy. Každý jejich zákazník totiž musel při objednávce vyplnit kolonku pro číslo telefonu nebo emailovou adresu. Oba údaje ale patří ke chráněným.
Jsou to absurdity. Říká o novém nařízení EU starostka Dírné Jana Vacková. Nic jí to nepomůže, i jejich malá obec se bude muset s evropským nařízením poprat. „Víte, co je absurdní? Že já jako starostka musím přiznat veškerý svůj majetek a na požádání se k těmto informacím kdokoli dostane, ale já už nesmím zveřejnit jméno našeho dlužníka,“ zlobí se starostka obce, pro niž externího hlídače dat bude vykonávat advokát Miloš Tuháček. Raduje se, že v Dírné moc práce mít nebude. „Paní starostka vede už nyní všechno pečlivě.“