VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlčeveská tragédie 
je naštěstí výjimkou

Táborsko – Zbytečnou smrtí minulý týden vygradoval vesnický zvyk, kterým je vypalování mezí. Starší muž z Vlčevsi uhořel, když ze svahu spadl přímo do ohně.

27.3.2012
SDÍLEJ:

Jaro přináší i časté požáry suché trávy.Foto: ilustrační foto

Takto tragický případ je sice ojedinělý, ale zbytečný. Štěstí měla sestra muže, která se ho snažila z plamenů zachránit. Letecká zdravotnická služba ji s popáleninami transportovala do nemocnice.
„K této události by vůbec nemuselo dojít, kdyby občané respektovali platné předpisy o zákazu vypalování trávy a lesních porostů. Denně dochází v Jihočeském kraji k několika zbytečným požárům a následným výjezdům hasičů i policistů,“ varuje mluvčí jihočeských policistů Milan Bajcura.
Co je zakázané
Plošné vypalování porostů je totiž zákonem zakázané. Lidé nesmějí například zapalovat trávu rostoucí kolem plotů, křoví nebo rákosí u rybníku. 
Naopak na bezpečném místě je možné takzvané pálení odpadu. Do této kategorie patří  například odřezané větve ze stromů, shrabaná tráva a jiný materiál rostlinného původu na hromadě.
Podnikatelé musejí pálení odpadu  oznámit Hasičskému záchrannému sboru Jihočeského kraje. Mluvčí jihočeských hasičů  ale tento postup doporučuje všem. „Tím se  totiž předejde zbytečnému výjezdu jednotky,“ vysvětluje Vendula Matějů. Kouř bývá zdaleka vidět a náhodný pozorovatel pak volá hasiče v domnění, že zaregistroval požár.
Když je pálení odpadu dopředu evidováno, tak si pracovníci informačního střediska hasičského sboru ověří, zda se skutečně oheň vymkl kontrole.
Ne vždycky se podaří uhasit oheň vlastními silami jako ženě ze Stádlce.  „Před dvěma lety pálila suchou trávu kolem plotu a chytla jí thuje. Situaci zvládla sama,“ vzpomíná si Stanislav Kosobud, stádlecký předseda dobrovolných hasičů. Podle něj od té doby k podobnému případu v obci nedošlo.
Požáry suché trávy se v táborském okresu ale každoročně opakují.
Vlčeveská tragédie je mezi nimi naštěstí smutnou výjimkou. „Za dvacet let jsem takovou nezažil,“ dodává  ředitel Hasičského záchranného sboru v Táboře Petr Hojsák.
Hrozí pokuta
Ve vlastním zájmu by měl člověk při pálení odpadu dodržovat určité zásady. Vybrat bezpečné místo v dostatečné vzdálenosti od objektů  a minimálně padesát metrů od hranice lesa. „Oheň by se neměl vůbec rozdělávat při silném větru. Další zásadou je ohniště důkladně ohraničit od okolí například pomocí kamenů. Při spalování je také třeba mít po ruce dostatek vody, popřípadě jiné hasební látky,“ jmenuje některá z pravidel Vendula Matějů.
Nechce ani slyšet, že si někdo na pomoc bere benzín, naftu nebo líh. Samozřejmostí pak má být i kontrola ohniště a jeho důkladné uhašení. Vítr totiž může žhavým oharkům vrátit sílu živlu.
Pokud vznikne  požár, hrozí viníkovi pokuta ve výši až 25 tisíc korun.
Selský rozum
Obec může zakázat spalování trávy a jiného rostlinného materiálu, pokud ale zajistí jiný způsob odstranění.
Začátkem března požár zachvátil tři hektary travního porostu v Dražicích. Při pálení trávy oheň přeskočil i na nízké  lesní stromky.
Zakazovat pálení trávy ale obec nechce. „Záleží na selském rozumu a zodpovědnosti každého, aby se vyhnul riziku požáru,“ míní dražický starosta Stanislav Flígr.

Autor: Martin Donát

27.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Bechyni odvolila pravnučka Františka Křižíka Helena Schmausová Shoonerová (vpravo), vlevo její sestra Jana Schmausová Vydrová.

Lidé na Táborsku vynesli na trůn ANO

Každý podzim hraje dům rodiny Slabých plejádou barev.
6

Ve zcela obrostlém domě žijí spokojeně již po tři generace

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

České Budějovice – Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor – Festival se koná v neděli ve Společenském centru Univerzita v Táboře.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení