Jen na vysvětlenou táborský rodák malíř Roman Franta do prostor galerie divadla DON přivezl svou premiérovou výstavu s názvem Buch, což je v překladu kniha.

Výstava děl Romana Franty v Divadle Oskara Nedbala v Táboře.
V Divadle Oskara Nedbala v Táboře vystavuje Roman Franta

A právě knížky se v příběhu Květy Vlčkové táhnou jako červená niť a jsou hlavními hrdinkami. "Víte, že Vlčeves má dvě autobusové zastávky - jakási dvojčata a v obou jsou knihovničky? A ne ledajaké. S pokorou sleduji jak lidé, místní i přespolní, včetně vedení obce o zastávky pečují a jaké knihy tam doplňují," naznačuje chalupářka Květa Slabá, která tak trochu stála za zrodem knihobudky připomínajícího vybavení zastávek. Dodala police, židle pár květin a pak se už prý jenom kochá. "Když vidím, jak to těší všechny naše známé, jsem ohromená, jako to všechno už rok funguje" říká Květa Slabá.

Ale začalo to úplně někde jinde. "Jsem z Rynoltic, kde máme nejkrásnější nádraží roku 2013. A dělala jsem výpravčí. Můj manžel zdědil velkou knihovnu a knihy nechtěli v antikvariátu a nikde. Nám bylo líto je hodit do kontejneru, kam prostě nepatří a tak jsem je vyrovnala v Rynolticích v čekárně. A každý, kdo si koupil jízdenku, si mohl jednu knihu vybrat," vzpomíná Květa Slabá.

Nádraží Rynoltice.
Rynoltice předají štafetu do Brna

Ale zpět do Vlčěvsi. "Mám chalupu v místní části obce ve Svaté Anně. Zde je jedna autobusová zastávka a navlas stejné její dvojče je ve Vlčevsi. Ve Svaté Anně se o zastávku starala jedna seniorka, ale protože jsem z nejkrásnějšího nádraží, tak jsme v zastávce udělali jakousi knihovničku. Přidali poličky, trochu nábytku a mám obrovskou radost, že lidé tam nosí hodně knížek. A protože jsem častým návštěvníkem knihkupectví, mohu říct, že přinášejí opravdu kvalitní knížky," naznačuje Květa Slabá.

Nejdříve zvelebili zastávku ve Svaté Anně a protože lidé dovezli další krabici od banánů plnou knih, domluvili se s vedením obce a pustili se do zkrášlování i ve Vlčevsi. "A světe div se, lidé si to udržují," dodala.