Budoucí kadeřnice Věra Launová usadí svou spolužačku Petru Boháčovou do pracovního křesla, k němuž si přisune počítač. Zdá se vám to zvláštní? Není. I do tohoto oboru se stále více tlačí technologie, o kterých se kadeřnicím před lety ani nesnilo.

Ve školní provozovně U Srubu počítač vyžaduje termonůžky. Ty jsou novinkou, již si táborská soukromá škola Heureka nadělila ke svým 17. narozeninám.

„Střihá se s nimi perfektně, rozhodně je poznat rozdíl mezi klasickými nůžkami a těmito,“ říká Věra, studentka závěrečného třetího ročníku. Své vlasy si již tímto procesem nechala ošetřit a říká, že rozdíl je patrný.
Od jejích prstů odlétají konečky tmavých vlasů kamarádky Petry, která nám posloužila jako modelka a propůjčila své delší vlasy.
Zastřihnutí konečků nenápadnými, do vysoké teploty nažhavenými nůžkami na kabílku, má pro vlasy nejen estetický, ale také ozdravný efekt. Podle typu vlasů je možné nůžky nahřát až na 170 stupňů Celsia.

„Jejich funkce spočívá v tom, že zataví konečky vlasů, a tím zamezí jejich lámání a třepení, protože živiny, které vlas obsahuje, se již nedostanou mimo něj. Zatavením dutého vlasu pomocí těchto termonůžek se zamezí jeho vysychání. Aplikaci je sice třeba několikrát zopakovat, ale odměnou je vlas, který získal na pružnosti a vláčnosti,“ vysvětlil majitel střední odborné školy a učiliště Jaroslav Němec.

Podle jeho slov by si takové oživení měly dopřát především blondýny, protože právě světlé vlasy jsou na třepivost a lámavost náchylnější.
Termonůžkám se ale nemusejí vyhýbat ani brunety či majitelky barvených vlasů. Blahodárný přínos mají i pro vlasy šedivé, byť původní barvu jim už vrátit nedokážou. Jak nám popsala svůj zážitek Petra Boháčová, zákaznice rozdíl v použití nůžek nepozná. A bát se nemusí ani spálení, neboť použitý kov nástroje je chráněn plastovým pouzdrem.

300 kadeřnic

Za sedmnáctiletou historii vyslala Heureka na pracovní trh zhruba tři stovky mladých kadeřníků. Své první zkušenosti se zákaznicemi od letošního prvního září získávají již v páté učňovské provozovně v Táboře a Plané nad Lužnicí.

„Počet provozoven rozšiřujeme, aby se na nich děvčata mohla střídat v dopoledních i odpoledních směnách a přitom byly na jednom maximálně čtyři žákyně,“ říká k potřebě dalšího střediska u sídliště Nad Lužnicí Němec.
Kadeřnice, které se řemeslu učí v Táboře, dostávají na konci třetího ročníku další nabídku. A sice doplnit si svou kvalifikaci také o kosmetické služby.