Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlašimská Blanice je osvobodí od placení daně

Mladá Vožice - V Mladé Vožici mluvili o nové přírodní památce Vlašimská Blanice. K poražení stromu v lokalitě by pak musel souhlas vydávat kraj.

24.3.2013
SDÍLEJ:

Jihočeský kraj chce vyhlásit novou přírodní památku Vlašimská Blanice.Foto: Ilustrační foto: Archiv

Řadu debat mezi lidmi vyvolal návrh Jihočeského kraje vyhlásit Vlašimskou Blanici přírodní památkou. Ta v současné době patří do evropsky významných lokalit, které před osmi lety určila vláda a o tři roky později ji Evropská komise zařadila do seznamu.

Tímto krokem chce Česká republika ochránit ohroženého sladkovodního mlže velevruba tupého a vydru říční. Tyto živočichy vytipovalo při mapování ministerstvo životního prostředí.

Pro ujasnění všech informací uspořádala Mladá Vožice pro majitele pozemků tento týden besedu se zástupcem Jihočeského kraje.

Osmdesátihektarové území se dotkne tří katastrálních území: Mladé Vožice, Šebířova a Bělče, 187 vlastníků a řeky Vlašimská Blanice.

Právě v poslední jmenované obci se návrh vyhlášení přírodní památky neshledal s velkým pochopením. Proč, to vysvětlil starosta Bělče Stanislav Šmejkal.

Změnili hranice

„Proti přírodní památce jako takové nic nemáme. Nelíbí se nám ale postup krajského úřadu. Vlašimská Blanice patří do evropsky významné lokality, která má své hranice. Ale vyhlášením přírodní památky by se tyto hranice zvětšily o čtyři hektary. Ze současných šestadvaceti na třicet. Tím by se změna dotkla dalších majitelů a pozemků," míní Stanislav Šmejkal.

Navíc se podle starosty Bělče lidé nedozvěděli o chystané změně včas, ale jen několik dnů před pondělní besedou. Z pohledu do katastru nemovitostí pak zjistili, že navržená přírodní památka zasahuje i jejich pozemky.
Jedním z nich byl i Václav Vondruška ze Šebířova. „Kdybych se o to nezajímal, vůbec bych o tom nevěděl. U nás v obci dokument visel na úřední desce. Sice je hned vedle autobusové zastávky, ale lidé jí moc pozornosti nevěnují," domnívá se Václav Vondruška, který má v lokalitě několik pozemků.

Na druhou stranu starosta Stanislav Šmejkal připustil, že se tím pro obec změní v podstatě jen maličkosti.

Daň z nemovitosti

„Například majitelé pozemků v přírodní památce jsou osvobozeni od placení daně z nemovitosti, což je jen několikatisícová položka v rozpočtu. Horší je to s kácením stromů. Dosud se žádalo na obci, pokud k vyhlášení přírodní památky dojde, budou muset lidé posílat žádost na krajský úřad," shrnul starosta. Se sepsáním tohoto dokumentů jsou ale ochotni lidem pomoci.

Milan Vlášek z odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví Jihočeského kraje však říká, že vyhlášením přírodní památky se ochrana oblasti Vlašimská Blanice nezpřísňuje. „Lidé na svých pozemcích mohou dál bez problémů hospodařit. Pokud se tam tedy budou chovat stejně jako dosud, budou se chovat správně," vysvětloval na besedě asi dvacítce zúčastněných Milan Vlášek.

Dodal, že k vyhlášení přírodní památky Vlašimská Blanice by mohlo dojít zhruba během září a října. Změna z evropsky významné lokality na památku ale musí být ve všech dotčených obcích nejdříve projednána a odsouhlasena. Nejdéle však do konce července.

Krajský úřad již zmíněnou oblast vymezil hraničníky, tedy dřevěnou tabulí se státním znakem.

VYDRA ŘÍČNÍ

- lasicovitá šelma
- žije u tekoucích vod
- v České republice se vyskytuje jediný druh
- váží 3 – 10 kilogramů, tělo měří 57 – 80 centimetrů, ocas měří 27 – 55 centimetrů
- žije samotářsky
- za jeden den zkonzumuje velké množství potravy. Živí se především vodními živočichy, zvláště pak rybami, občas i měkkýši, obojživelníky, drobnými savci
- přírodě se může dožít až 18 let
- podle Červeného seznamu z roku 2001 se zatím jedná o téměř ohrožený druh

VELEVRUB TUPÝ

- druh sladkovodního mlže
- vyskytuje se v potocích i velkých řekách, kde žije často s perlorodkou
- jeho potravou je plankton, který získává z filtrování vody
- má dvě lastury tvořené z chitinu, vápence a perleťoviny
- lastura: délka 50-70 milimetrů, výška 30-40 milimetrů, tloušťka schránky 25-35 milimetrů
- dožívá se 10 – 15 let
- podle Červeného seznamu jde o téměř ohroženého živočicha
- velevrub je v přírodě považován za indikátor čisté vody

Autor: Lucie Janečková

24.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Plané si připravili pivní slavnosti.

Nové Sněmovně připijí v Plané pivem

Nikol Kratochvílová z Měšic.  Narodila se jako druhá dcera v rodině 16. října v 19.26 hodin. Její váha byla 3150 gramů, míra 48 cm a sestřičce Andree je dva a půl roku.
9

Právě jsme se narodili

Starosta odvolil mezi prvními. Na koloběžce

Tábor - Sedm minut po otevření volební místnosti dorazil před budovu základky na náměstí Mikuláše z Husi starosta Jiří Fišer. Jak jinak, než na koloběžce.

Závodnice Karate-P-Klubu loupily cenné kovy v královském městě

Tábor – Druhé kolo Národního poháru dorostu a seniorů a Národní ligy žáků JKA karate zaválo závodníky z celé republiky do královského města Kadaně.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Víkend na Táborsku: dechovky v Zálší či pivní slavnosti v Plané

Táborsko – Jakkoliv jsou hlavním tématem dění na Táborsku volby, chybět nesmí ani bohatá nabídka zajímavých akcí. Vyberete si?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení