Radní se opět neshodli na projevu solidarity s Tibetem. Vlajka země zabrané komunistickou Čínou, tak pod okny táborské radnice ani letos nezavlaje.

Vyvěšení vlajky vždy 10. března připomíná den, kdy Tibeťané v roce 1959 povstali proti okupantům. Povstání bylo krvavě potlačeno.

„Sami jsme žili mnoho let v nesvobodě. O to spíš bychom měli poukázat na to, když jsou porušována lidská práva,“ myslí si jeden z radních Radoslav Kacerovský.

Při zasedání rady byl pro vyvěšení vlajky. Stejně hlasoval i starosta Jiří Fišer. Oba členy z hnutí Tábor 2020 podpořila Lenka Horejsková (Top 09). Ostatní se buď zdrželi hlasování nebo byli proti.

Neobměkčil je ani otevřený dopis, který poslala Oxana Osadča z kavárny Aux café.

Za dva večery se k němu podpisem připojilo 84 lidí. Mezi nimi cestovatel a hudebník Lumír Slabý. „Osobně jsem v Tibetu byl v době, kdy se u nás změnil režim. O to víc na mě dolehla deprese ze síly a praktik totalitní moci Číny,“ tlumočí svůj zážitek Slabý.

Nyní je Čína silným hráčem na světovém poli ekonomiky, což ovlivňuje postoj některých lidí na situaci v Tibetu. „Také se mi nelíbí, když některá země vtrhne do jiné, ale ekonomická situace ve světě je složitá,“ odůvodňuje místostarosta Emil Nývlt (ČSSD), proč se zdržel hlasování.

Petr Krůček (TOP 09) se odmítl s vlastním názorem podělit. „Nechám si ho pro sebe,“ striktně odvětil.

Když minulý rok Tábor vlajku nevyvěsil, vyvolalo to i posměšnou reakci v televizním pořadu Jana Krause.

„Je mi smutno z toho, že se nedokážeme ubránit přehnanému respektu z imperiální politiky. Měli bychom si budovat vlastní autonomii,“ připojuje se starosta Jiří Fišer.

Podruhé za sebou zažívá stejnou situaci. Citelně mu například chybí podpora kolegy z Tábora 2020 Martina Jírovského, který byl před dvěma lety radním.