Projekty, které očekávají dotace z regionálního operačního programu jihozápad v rámci 5. výzvy, peníze zatím nedostanou. A to i přesto, že je již tato část žádostí v souvislosti s policejním vyšetřováním přehodnocena. Rozhodl o tom na pátečním jednání výbor Regionální rady soudržnosti NUTS II Jihozápad.

Na vině je rozhodnutí vlády nepodílet se v rámci šetření na financování projektů z Regionálních operačních programů. Část čítající 7,5 % měl uhradit právě stát, ten ale nyní očekává, že ji zaplatí sami žadatelé, případně obce a kraje.
„Stát nechce dostát svým závazkům, nyní na krajích požaduje, aby je uhradil,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola, místopředseda Regionální rady. Stát tak na předkladatelích jihočeských a plzeňských projektů chce zaplacení částky ve výši téměř 1 miliardy korun.
Rozhodnutí možná postihne žadatele 5. výzvy, jež musela být kvůli policejnímu vyšetřování přehodnocena. Regionální rada kvůli nejasnostem s hrazením projektů zatím neschválí peníze na jejich realizaci. Nechce, aby kraje, obce, nebo dokonce sami žadatelé platili projekty v oblasti sociální infrastruktury, rozvoje zdravotnické péče, nebo opravy památek za stát.

Se změnou příjemci nesouhlasí

Peníze. Po přehodnocení páté výzvy regionálního operačního programu už byly pro vybrané příjemce na dosah ruky. Teďse podpis smlouvy zase ztrácí v nedohlednu.
„Co k tomu mám říct? Copak stát nemusí plnit svoje závazky? Kdybych si tohle troufla já, půjdu sedět. Když se vláda rozhodne, že nebude projekty spolufinancovat, vyhodíme komínem miliardy, které bychom mohli získat z Unie,“ uvedla rozhořčeně Petra Kovandová z Tábora. Kovandovi už netrpělivě čekají na peníze, které by měli podle výsledků z páté výzvy ROP získat na vybudování muzea čokolády.

„Zatím jsem ještě stále naivním optimistou a doufám, že to nějak vyjde.V opačném případě ale nevylučuji, že bych se soudila,“ dodává podnikatelka, která už svému projektu věnovala dva roky usilovné práce, přesvědčování, vyjednávání. V případě, že peníze z operačního programu nezíská, přijde kromě toho i o milion korun, který už prostavěla.
Jistou šanci dává postoj Regionální rady veselské farnosti. Za peníze z ROP by totiž opravila kulturní památku a rada nesouhlasí, aby zásahem státu byly ohroženy právě investice do památek, rozvoje zdravotnické péče i sociální infrastruktury.
Ani tady však zatím jasné rozhodnutí dosud nepadlo.

Ohrožené projekty:
1. Fitt Chotoviny - 18,9 mil.
2. Ivan Fousek Dráchov - 12 mil.
3. Kovandovi Tábor - 30,1 mil.
4. Sezimovo Ústí - 17,4 mil.
5. Soběslav - 23,1mil.
6. Veselí nad Lužnicí - 15,7 mil.
7. Nemocnice Tábor - 20,5 mil.
8. Dražice - 2,4 mil.
9. Farnost Veselí n/Luž. - 20 mil.

Částky jsou uvedeny v milionech„Nikdy není dobře měnit již nastavená pravidla. Byla by to další rána, která by způsobila všem problémy. Umíme si pouze komplikovat život a pak se udělá polovina věcí,“ míní o současném stavu vyplácení peněz na již schválené projekty veselský farář Vlastimil Kročil.
Také samo město Veselínad Lužnicí, které farnosti na projekt již přispělo třemi miliony korun, bylo v páté výzvě úspěšné. Zatím mu to ale stejně jako ostatním není nic platné.

„S opravou Měteřské školy na Blatském sídlišti jsme chtěli pochopitelně začít už letos o prázdninách. Jakmile se ale začlo s přehodnocováním výzvy, tak jsme do toho nešli. Nemá smysl začínat akci, kterou nemáme pokrytou,“ zhodnotil veselský starosta Jaromír Novák.
Dvacet milionů korun, které by byly třeba na výměnu sítí, opravy klimatizace, zařízení kuchyně a výměny dlažby a topení, město v rozpočtu nemá. Pokud peníze z Unie nevyjdou, bude muset akci rozdělit na několik dílčích etap a školku opravit postupně.