VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítr připravil policejního strážníka o střechu nad hlavou

Mladá Vožice - Historie mladovožických domů.

28.4.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.


Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům).
(Pokračování z minulého týdne)

Stavitel Fleischinger podal rozpočet na stavbu, dle něhož vyžádala by si: nádenická práce a dovoz 590 zl. 8 kr. stř., potřebný materiál 1179 zl. 17 kr., práce řemeslníků 1128 zl. 9 kr., celkem 2897 zl. 34 kr. Roku 1833 velikým větrem stržena byla střecha z přístavku věže, kde bydlil policejní strážník a kde byla šatlava. Krajský nařídil 18. dubna 1833 a pak znova 17. července, aby chatrné městské vězení a byt policejní byly do řádného stavu uvedeny. Následkem toho magistrát předvolal dva obecní representanty Frant. Stibora a Vojt. Adalbertmanna, aby podali zprávu o té věci. Předvolaní dostavili se dne 8. listopadu na radnici a vyjádřili se takto: „Po učiněném přesvědčení s povoláním stavebního znalce Kinzla z Votic seznali jsme, že znovuzřízením tohoto obydlí způsobeno by bylo obci značné vydání, aniž by hlavního účele – vystavení radnice a zřízení místnosti pro veřejné pokladny a úřední akta – bylo docíleno.

Proto je pro obec rozhodně výhodnějším, se zřízením policejního obydlí spojiti zároveň stavbu radnice a za tím účelem odevzdáváme magistrátu příslušný plán s rozpočtem a pokládáme tuto stavbu z následujících důvodů za příznivou pro obec:
1) Bude tím vyhověno nařízení krajského úřadu.
2) Dostane se magistrátu nejen velmi vhodné úřední místnosti k úschově veřejných pokladen a úředních listin, ale bude zároveň postaráno o vhodný byt pro zkoušeného radu.
3) Získá město touto stavbou značnou ozdobu, jelikož věžní budova bude sice použita, ale bude jí dána vhodnější forma.
4) Přijde tato stavba obci velmi lacino, jelikož větší množství vápna, všeho potřebného kamene stavebního již loňského roku, když hrabě Karel z Küenburgu tuto stavbu uskutečniti zamýšlel, bylo připraveno. Mimo to měšťanstvo jsouc o nutnosti stavby přesvědčeno, povozy a jiné prostředky zajisté s radostí a bezplatně poskytne, takže z rozpočtu nejméně 800 zl. odpadne, mimo to lze očekávati, že při vydražování stavby také značná částka ubyde, takže celá stavba nejvýše 2500 zl. stř. by stála, kterážto částka uhražena by byla dlužnými obecními nedoplatky, jejichž vymáhání stále se děje.
5) Jelikož konečně obec na pozůstalosti zemřelého hr. z Küenburgu za slíbený materiál a jiné výhody částku 4000 zl. v. č. má k pohledávání, tedy neutrpí obec újmy, když několik set zlatých ze svého kapitálu pr. 10.506 zl. 51 ¾ kr. v. č. této stavbě věnuje.“

O bodu 4) má býti jednáno s měšťanstvem příští neděli. Dle onoho návrhu měla býti věž ponechána, ale po stranách a vzadu měly býti přistaveny k ní místnosti, takže by vše tvořilo jednu budovu. Tím ovšem zúžil by se prostor jak mezi věží a sousedním domem, tak i mezi kostelem a věží. Při krajské komisi dne 12. prosince vyhradil si vrchnostenský patronátní komisař Löbl ohledně zúžení prostoru mezi kostelem a věží schválení hr. Janem z Küenburgu.

Magistrátní přednosta Václav Rajský zaslal proto vrchnosti prosební dopis, ve kterém žádal o vyjádření, že hrabě jako patron kostela nečiní námitek proti onomu súžení prostoru, který místo nynějších 2 sáhů byl by potom vpředu 1 sáh 2 stopy a vzadu 4 stopy široký. „Jelikož tento prostor“, praví se v přípise, „nyní skutečně jako zákoutí k všelijakým nemravným úkonům slouží a tím zdivo kostela se poškozuje, byla by tato vada uzavřením prostoru odstraněna.“ Měl býti tedy mezi kostelem a projektovanou radnicí ponechán prostor, ale uzavřený. Ku konci dopisu vyslovuje purkmistr Rajský naději, že podobně, jako přispěl pan hrabě s chotí značnou měrou k zřízení chudobince, tak i v tomto případě neodmítne nejoddanější prosbu, jejímž vyslyšením dvojnásobnou památku, kterou nebožtík pan bratr Karel z Küenburgu svému městu Vožici s chudobincem a radnicí zanechati chtěl, a v krátké době realisovati bude.

Jelikož majitel panství v zimní době ve Vožici nepřebýval, došla od něho tato odpověď: „Kdyby mi byl plán stavby radnice býval předložen za mé přítomnosti, byl bych dle osobního přesvědčení své rozhodnutí magistrátu sdělil, nyní musí však věc až do mého nejbližšího příchodu odložena býti.“ Magistrátní rada Rudolf Stein zaslal pak 12. ledna 1834 krajskému úřadu vyžádaný výpis z obecních účtů a připomenul, že je nyní opravdu nebezpečno v dosavadních místnostech úřadovati. Na konci dopisu podpisuje se „s veškerou úctou a s ruky políbením milostivé paní Vašemu Blahorodí oddaný…“ Byl tedy s krajským úřadem resp. jeho representanty v přátelském styku a pro Vožici skutečně mnoho prospěšného vykonal.

Vrchní Löbl oznámil dne 18. ledna magistrátu, že rozhodnutí vrchnosti dosud nedošlo, ale co nejdříve je očekáváno. Ostatně ujišťuje, že žádané vyjádření bude příznivé. Magistrát oznámil to krajskému úřadu 24. ledna a žádal za urychlení povolení stavby, „protože nedávnou vichřicí část staré budovy, bez toho zřícením hrozící, skutečně byla svalena a tím přístup do radní kanceláře a zároveň archivu téměř každému se stal volným, takže pro větší bezpečnost bylo nutno veřejné kasy prozatím soukromníkovi a sice přednostovi magistrátu p. Václavu Rajskému do úschovy dáti“.
(Pokračování za týden)

RICHARD HRDLIČKA

28.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 120 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů obsluha CNC Laseru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: pečlivost a přesnost, flexibilita, samostatnost, pracovitost, trestní bezúhonnost, Po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Stravenky v hodnotě 80 Kč/směna, proplácení pauz na oběd, kontakt e-mailem, telefonicky nebo osobně v době 6:00-14:00 hod., práce v so a ne. Pracoviště: Sc metal, s.r.o., pracoviště tábor, Vožická, č.p. 2987, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Kolářová, +420 381 200 963,739 969 924.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Specialisté v oblasti zahradnictví Zahradník/ce, 22 000 Kč

Specialisté v oblasti zahradnictví Zahradník/ce, kameník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Spolehlivá a stabilní firma s 10ti letým působením v oboru. Klíčový zájem o obor zahradnictví (zahradní a krajinné tvorby), praxe není podmínkou - zájemce umíme sami proškolit, případně rekvalifikovat. Vzdělání s maturitou - zahradnická nebo zemědělská škola výhodou, řidičský průkaz skupiny B, skupina E výhodou., Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost, manuální zručnost, schopnost nacházet vlastní řešení při plnění zadaných úkolů., Náplň práce: realizace zahradních a krajinných úprav, vysazování rostlin, údržba zeleně, drobné stavební prvky, kamenické práce pokládka dlažby, stavba kamenných zídek, jezírek, gabionů, dřevěných prvků a další práce běžné v zahradnické tvorbě., V případě oboustranné spokojenosti možnost smlouvy na dobu neurčitou. Kariérní růst možný na pozici vedoucí realizačního týmu. Motivační prémie dle výkonu., Kontakt emailem. Místo výkonu práce: Tábor a okolí, Jihočeský kraj, Středočeský kraj., Zaměstnanecké výhody: motivační prémie.. Pracoviště: Ing. pavel hofman- prac., Svépomoc, č.p. 1077, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Pavel Hofman, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 18 000 Kč

Stavební zámečníci Zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: po zapracování možnost zvýšení platu, svářečský průkaz výhodou, benefity ve formě stravenek, Kontakt: telefonicky - 6:00 - 14:30, emailem, osobně - 6:00 - 14:30.. Pracoviště: Prefa roudná s. r. o., 392 01 Soběslav. Informace: Martin Prokeš, +420 601 575 293.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Soustružník kovů - obsluha šestivřetenových automatů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma BRISK Tábor, a.s. hledá do svých řad nového pracovníka - soustružníka kovů - na obsluhu šestivřetenových automatů SCHÜTTE., Požadujeme: , vyučen v oboru soustružník kovu nebo obráběč kovu,, manuální zručnost a spolehlivost,, orientace v technických dokumentech a v práci s měřidly,, praxe v oboru vítána, Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, penzijní připojištění, týden dovolené navíc, příplatky nad rámec zákoníku práce, pololetní odměny, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, závodní stravování, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy a slevu v podnikové prodejně., Kontakt: zaslání životopisu na email: klejnova@brisk.cz.. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Monika Klejnová, +420 381 492 229.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tadeáš Holub z Drachkova. Narodil se 14. března ve 22.07 hodin.Vážil 3010 gramů a je prvním dítětem rodičů Kateřiny a Jakuba.
9

Právě se narodili

Ilustrační foto.

Lékařská pohotovost na Táborsku

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Dolní Dvořiště – Policejní hlídka vyrazila v pátek 23. března krátce po jedné hodině noční na místo, kde se podle oznámení někdo vloupal do bankomatu u budovy stomatologické kliniky číslo popisné 161.

AKTUALIZOVÁNO

Cyklista vjel do cesty dodávce, nepřežil

Sedlec - Vážná dopravní nehoda se stala v pátek před čtvrtou hodinou odpoledne na silnici první třídy mezi Českými Budějovicemi a Pískem.

Nový baby box už je oficiálně v provozu

Strakonice - Nový baby box funguje od pátku 23. března ve strakonické nemocnici.

Víkendové tipy: Na Táborsko vtrhla velikonoční atmosféra a jarní nálada

Tábor - Nabídka možností, kterak příjemně strávit nadcházející víkend, je v táborském regionu opět bohatá. Vyberete si?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT