Ještě nepadla přesně desátá a už první maminky s batolaty braly za kliku fotoateliéru Jany Šafratové ze Sídliště nad Lužnicí. Byla sobota – den, kdy si před její objektiv sedla či lehla miminka, která uspěla v anketě Nejbáječnější miminko Táborska roku 2012.

Teoreticky se mohlo dostavit 12 dětí, vítěz každého měsíce loňského roku. Nakonec však tři miminka chyběla, a tak jich na snímku vidíte pouze devět.
I s devíti to byl v ateliéru pěkný šrumec. Ne každému batoleti se totiž líbilo v přeplněném prostoru nebo že se na něj pitvoří někdo jiný než táta s mámou. Pitvoření však bylo nedílnou součástí, protože zabíralo na udržení pozornosti malých „modelů". Vzpomněla jsem si na americký film Kdopak to mluví a pod jeho vlivem tušila, že jim v hlavičkách šrotuje něco ve smyslu „Proboha, proč na mě tak šišláš?"

Zkušená fotografka a zároveň ostřílená matka dvou dětí Jana Šafratová hlavu rozhodně neztrácela. Byť jsme ji sem tam lezli po zádech, když zalehla do pracovní polohy a začala cvakat spouští.
„Bylo to živé," vystihla přesně se smíchem a dodala: „Ale bylo to fajn, mně rozruch nevadí, už jsem pár podobných akcí dělala, tak mi to nečiní problémy," říká Jana Šafratová na řetězovou reakci, která se strhla, když začalo jedno miminko nahlas projevovat nevoli.

Nic však netrvá věčně, a tak i pláč časem ustal a fotografce se podařilo z každého vykouzlit i úsměv. „Mně dokonce ale vůbec nevadí, když dítě pláče. Dokonce rodičům vždycky upravuji i fotky, kde dítě brečí, protože to je jeho součást a klidně bych takovou fotku vybrala, ale to špatně nesou právě rodiče. Každý chce takovou, kde se dítě směje."

Všichni vyhráli

Rodiče, kteří souhlasili do zařazení jejich potomka do ankety, při samotném hlasování vyvinuli neskutečnou aktivitu.
„Hlasovali všichni příbuzní i kolegové z práce, využila jsem Facebook, emaily i telefon," naznačila například Kateřina Veselá, maminka Kamilky z Chrbonína. Kamilka se narodila v červnu, takže teď už je jí osm měsíců.

Také pro absolutní vítězku Noru Posavádovou z Tábora hlasoval každý, kdo měl volné ruce. Lednová vítězka získala 200 kuponů z novin, díky nimž hodně poskočila, neboť takový hlas měl proti internetu hodnotu pěti bodů.
„Zapojila se celá rodina," upřesnila cestu na vrchol maminka Nory Radka Petříková.
Nejméně se v ateliéru líbilo malému Štěpánku Uhlířovi ze Sezimova Ústí (na snímku ležící v proužkovaných dupačkách). Záchrannou brzdou nebyl ani táta s mámou, a tak fungoval především dudlík.

Rodičům pomáhala i starší dcera Michalka, která už má nějaké to focení ve svých šesti letech za sebou. „Mně se tady líbilo, už jsme se takhle fotili při vítání občánků a fotíme se i doma. Třeba na sáňkách nebo ve školce s panenkou," pochlubila se sestra Štěpánka.
Podobnou hru připravujeme i pro letošní miminka. Cena bude zase zajímavá.

CD s fotografiemi budete mít od pondělí připravena v redakci Táborského deníku.