Od komunálních voleb v roce 1994 ODS v Táboře neprohrála. Nejsilnější mandát získala před čtyřmi lety, kdy mohla do zastupitelstva poslat devět kandidátů. Teď však narazila a poprvé si prožívá prohru a zklamání.
Voliči dali najevo, že modrou vládu už nechtějí a nasměrovali si Tábor k oranžové ČSSD. Počet mandátů ale mají obě partaje shodný, v zastupitelstvu bude mít každá po šesti křeslech, takže kdo tedy bude nakonec obývat radnici, není vůbec jasné. I vítězná ČSSD připouští, že může opět skončit v opozici.

„Teď tvrdě pracujeme, abychom nedopadli jako v parlamentních volbách, kdy sociální demokracie zvítězila, ale nakonec se do vlády nedostala. To nebezpeční reálně hrozí i tady, protože další hráči jsou silní a jestli se proti nám domluví, můžeme ve městě skončit v opozici,“ potvrdil za vítěznou stranu středoškolský učitel Emil Nývlt, který šel do voleb s nasazením stát se starostou.
Nabízí se dát šanci ODS. Na radnici spolu už seděli dvakrát, po volbách v roce 1998 a 2002 a navíc i nyní vcelku úspěšně spolupracuje ČSSD s ODS na krajské úrovni.

Táborská ODS však může povolební guláš vařit i podle jiného receptu. Zapomenou–li s T2020 na vzájemné neshody, které na konci tohoto volebního období vyústily v rezignaci Jiřího Fišera na post radního, čímž se hlasy v tomto orgánu vyrovnaly, dají dohromady 12 mandátů.
Logicky by se k nim mohla připojit ještě TOP 09 s dalšími třemi získanými mandáty, což už vydá na pohodlnou většinu v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu.

Na ČSSD by tak zůstali komunisté se sílou čtyř mandátů. „Rozdělení sice zapříčinilo jistou patovou situaci, ale ČSSD je naším nejbližším partnerem. S námi mohou počítat, byť dohromady máme málo mandátů,“ naznačil šéf komunistů Ladislav Šedivý.
S dvěma mandáty Jinak! ale kalkulovat nemohou.
„S ODS a KSČM rozhodně do koalice nepůjdeme. Alespoň ne v tomto jejich složení,“ ubezpečila své voliče jednička kandidátky Michaela Petrová s tím, že názorově nejbližší je jim Tábor 2020.

Včera už společně rokovaly vyjednávací týmy ČSSD s ODS a TOP 09. „Jsme na začátku, jednat a hledat společné průniky v programech budeme se všemi. S ODS se například shodujeme v potřebě vybagrování Jordánu. Topka je k tomuto bodu opatrná,“ uvedl Nývlt.
Tyto tři strany by společně napočítaly 15 mandátů a v opozici by jich pak zůstalo dvanáct. Vládnoucí koalice by se navíc v některých případech mohla opřít i o tichou podporu komunistů.

ČSSD si o víkendu připsala i další vítězství, byť v politickém spektru nehraje žádnou roli. Její kandidát Petr Vošta získal v Táboře nejvyšší počet absolutních hlasů – 3124. O 221 hlas přeskočil i svého lídra. „To mne moc těší a voličům mockrát děkuju,“ vzkázal Vošta.

Noví zastupitelé

1. ČSSD: Emil Nývlt, Olga Bastlová, Jan Babor, Miroslav Smetana,
Aleš Gucko, Petr Vošta
2. ODS: Hana Randová, Jaroslav Zvěřina, Simona Žirovnická, Miroslav Tenkl, František Dědič, Irena Ravandi
3. T2020: Jiří Fišer, Zuzana Pečmanová, Radoslav Kacerovský, Marek Slabý, František Korbel, Milan Kasl
4. KSČM: Ladislav Šedivý, Růžena Novotná, Václav Ebert, Hana Škrdletová
5. TOP 09: Petr Krůček, Jan Stach, Lenka Horejsková
6. Jinak!: Michaela Petrová, Jakub Smrčka.