Tři mladé kapely to na hřišti pod širým nebem rozbalí 28. června od 18 hodin. Návštěvníci si poslechnou skladby od For Sale, Náhodného Výběru a Pirates of the pubs.

Ve sboru se každoročně registruje celkem šestašedesát členů. „Věnujeme se primárně prevenci, jezdíme na soutěže a máme za sebou i technické zásahy. Kromě toho organizujeme i kulturní akce, při nichž se sejde celá vesnice," sdělil Jiří Kudrna, člen vilických hasičů.

Místní se tak mohou těšit například na tradiční maškarní ples, masopustní průvod, ale i den matek, pouťovou zábavu a také již zmíněný rockový festival.
„Letos jsme se zúčastnili Hasičských slavností Litoměřice 2014 a pojedeme ještě na výstavu Pyrocar 2014," naznačuje Jiří Kudrna.

Pochlubit se však mohou zajímavým rekordem. Ten se jim před čtyřmi lety povedl v dálkové dopravě vody ze stroje do stroje na trase Dolní Loučky – Devět skal na úseku 63,46 kilometrů.

Akce se konala na Moravě v Šiklově mlýně. Viličtí tam vyrazili se 140 metry hadic a stříkačkou Z Táborska tam kromě nich jeli i hasiči z Chotčin a Dražic.

Uklízeli mlýn i domy

Hasiči se podílejí i na údržbě obce. Jak vysvětlil Jiří Kudrna, kromě úklidu mají na starosti třeba čištění vodovodů. Posledním větším zásahem byly povodně v loňském roce. Společně s dobrovolnou jednotkou s Bělče pomáhali na začátku června s likvidací škod v Bechyni.

Ruku k dílu přiložili nejen v zaplaveném mlýně pod zámkem, kde strávili dopoledne, ale také ve dvou soukromých domech v Zářečí.

Z historie SDH Vilice:

• Sbor byl založený v roce 1928. Chlapi se prostě domluvili, dali dohromady peníze a sestavili jednotku.
• Prvním velitelem se stal Bohdan Dobiáš. Tehdy ho muselo poslouchat 23 členů.
• Za vybrané peníze od obyvatel obce pořídili hasičskou benzínovou stříkačku. Ta byla původně tažená koňmi. Později si ji hasiči předělali na tažení traktorem.
• Činnost hasičů během druhé světové války stagnovala. Naplno se opět rozjela až v roce 1950.
• Na soutěže jezdili s PS 8 z této doby. V zachovalém stavu je ale dodnes. Ale zásah s ní předvádí už pouze při ukázkách staré techniky. Po ní přišla na řadu PSS 12.
• Dnes sbor používá dopravní automobil, ve kterém je příslušenství potřebné k zásahu a zároveň odveze až šest hasičů. Jednotka si ho pořídila minulý rok. K němu patří také vlek, ve kterém je hasičská stříkačka, čerpadlo a další příslušenství, například hadice.