Asi sedm kilometrů za Mladou Vožicí směrem na Kutnou Horu se s Jihočeským krajem rozloučíte poslední vesničkou Vilice. Po pár stech metrech se před vámi otevře náves, kde si nelze nevšimnout staré zachovalé kapličky se dvěma vzrostlými letitými lípami.

Hned na návsi mají místní plné ruce práce. Sedmičlenná skupinka lidí tu čile likviduje polozbořenou chalupu a jde jim to pěkně od ruky. Jednou z pilně pracujících je i Andrea Busková. „My si tu chceme postavit domek, protože je tu moc pěkně. Jirka sem jezdil na chalupu a teď bychom tu rádi bydleli. Všichni nám pomáhají, takže tady funguje taková ta vesnická výpomoc, protože my bychom to sami o víkendu ve dvou nezvládli,“ svěřuje se s úsměvem. Mladá žena pochází z Moravy, ale nyní se sem se svým přítelem Jiřím Brtvou stěhují z Prahy.

„Je tu klid, nezažijete tu takový hektický způsob života jako v Praze, což se nám na tom právě líbí. Můžeme zajít i s kamarády do hospody. Moc nevyhledáváme restaurace, takže nám tu ani nechybí, a pokud bychom potřebovali, do Tábora můžeme během dvaceti minut dojet autem. Jen za prací budeme muset zatím dojíždět do Prahy, protože s tou je to tady těžší,“ popisuje Busková.

Co ale občanům z Vilic schází, je obchůdek s potravinami.
„Obchod by se sem teda hodil. Býval tady asi před čtyřmi lety, ale zrušili ho. Teď už sem nezajede ani pojízdná prodejna,“ vypráví v hospůdce muž, který si nepřál být jmenován.

Výstavní galerie
O společenské akce tu však viličtí nouzi nemají. Obyvatelé vesnice se spolu se starostou Miroslavem Břendou opravdu snaží, aby se tu nikdo nenudil. Hned na návsi stojí kulturní dům s hospodou a výstavní galerií. V té právě přednáší místní nadšenec a hudebník Jiří Kudrna o Slovinsku. Své zážitky obohacuje o spoustu zajímavých fotografií, které promítá na dataprojektoru, a místní ho na oplátku podporují svou účastí.
V galerii mají například stálou expozici plastik a obrazů dřevěných i malovaných, které vyhotovili manželé Svobodovi z Vlašimi. Můžete se tu s lidmi podělit o své zážitky z dovolené, zúčastnit se zajímavé přednášky, výstav nebo kurzů lidových řemesel.

Tak například v blízké době se Viličtí připravují na kurz rukodělných prací na téma užitkové a dekorační předměty z krouceného papíru nebo na výstavu výtvarné tvorby žáků ze ZŠ v Mladé Vožici.

Chystáte se na maškarní a došla vám inspirace? Navštivte místní půjčovnu masek. Rádi vám poradí a vyřeší to za vás. Chcete se po práci odreagovat a trochu si zasportovat? Není problém. Každý den je ve Vilicích k dispozici víceúčelové antukové hřiště, o které se stará Kudrna starší. Za symbolickou částku můžete hrát nejen tenis třeba celý den.

Přívalová voda
Kulturní sál je nejen pro Vilické srdeční záležitostí. Konají se tu totiž taneční zábavy, koncerty a nejrůznější společenské akce. Ovšem teď se tu potýkají s nemalými problémy. Začlo to v srpnu roku 2010, kdy se tanečním sálem přehnala přívalová voda z polí a zničila tak celou parketovou podlahu. Starosta ale neváhal a požádal prostřednictvím Občanského sdružení MAS Krajina srdce o dotaci, která byla úspěšně vyřízena a lidem vrátila jejich taneční parket zpět.

„Tím to ovšem neskončilo,“ líčí starosta obce Miroslav Břenda. „Tentokrát nám statik zakázal používat náš sál. Zjistil totiž, že už když ho stavěli, nebyl u krovů dodržen technologický postup. Teď stačí, že v zimě napadne pár vloček a my musíme rušit všechny zábavy, jinak by nám to tu spadlo na hlavu.“
Starosta se spolu se svým zastupitelstvem teď bude snažit získat finanční podporu z Evropského programu pro rozvoj venkova. Částka však bude nemalá, optimistický odhad rozpočtu totiž činí asi 4,5 milionu.

O OBCISprávní oblast obce Vilice k sobě přiřazuje i malé vesničky Zátiší, Hrnčíře, Kříženec a přilehlou chatovou oblast. Dnes zde žije dohromady téměř 170 obyvatel. Na západ od Vilic si nemůžete nevšimnout Husí hory (531 m n. m.), na jejímž úbočí se na hranici lesa rozkládá chatová osada. Mezi Husí horou a Vilicemi je soustava tří rybníků. Velký Vilický rybník, Vilecký rybník a rybník Biřička. Přezdívá se jim Prvák, Druhák a Třeťák. Na jihovýchodě nad vesnicí ční kopec Hůrka (686 m n. m.), který také nepřehlédnete. Je odsud krásný výhled a cyklisti si tu přijdou na své při dobývání nedaleké zříceniny hradu Šelmberk, tvrze Kříženec, či po stopách Blanických rytířů. Od roku 1999 patří Vilice do svazku 22 obcí v programu Mikroregion VENKOV. Jsou pyšní na svá tři aktivní sdružení, o kterých naleznete informace na jejich udržovaných webových stránkách. Jedná se o Sdružení dobrovolných hasičů, Cyklistický klub „První kolona Vilice“ a Myslivecké sdružení Vilice. Tak například Cyklistický klub funguje od roku 1995. Skupina kamarádů dostala nápad vyrazit si na dovolenou společně a na kole. Od té doby se snaží jednou až dvakrát ročně vycestovat někam do světa. Nejsou to ale žádní závodníci, což napovídá i motto skupiny, jež zní: Pohoda, pohoda a ještě jednou pohoda.