„Taky tady nakupuji. Zboží má levnější a ovoce a zeleninu vždy čerstvou. Označení by ale měl mít lepší,“ zhodnotila Anežka Říhová z Mladé Vožice. Například u cherry rajčat najde zákazník cedulku s popisem Cherry za 45 korun. Chybí jak označení země původu, tak i informace o jakosti zboží.
“Informace o odrůdě, jakkosti i zemi původu by měl zákazník určitě u vystavovaného ovoce a zeleniny najít. Pokud to prodejce u zboží nemá, porušuje tím nařízení Evropského společenství, podle kterých provádíme kontroly,“ informovala vedoucí odboru kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Táboře Magda Miloševičová.
Sám provozovatel Vanlap Luong není dostatečně jazykově vybaven, aby nám dokázal nedostatky objasnit. Deníku jen řekl, že obchod provozuje teprve zhruba dva měsíce.

„Vždycky tady zelenina bývala. Mrzelo mě, když ji zrušili. Teď chodím nakupovat sem,“ sdělila Jana Rosolová a dodala, že ovoce i zeleninu má zdejší prodejce nejlepší z Vožice. K nákupu ji lákají také příznivější ceny.
Mírně neesteticky ale působí, že obchod je nepřehledným „pelmelem“. Vedle konzerv, pečiva a jablek se zákazníci probírají oblečením, obuví nebo si vybírají hodinky.
„Je tu teprve krátce, tak to časem možná nějak přeskupí,“ věří spokojená zákaznice Rosolová.
Kontrole čerstvého ovoce a zeleniny je věnována velká pozornost. Na Táborsku bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na tyto komodity provedeno 38 kontrol. Inspektoři hodnotili 130 vzorků ovoce a zeleniny. Nevyhovujících sedmadvacet vzorků ovoce a zeleniny bylo zakázáno.
Nejčastější závadou u ovoce je prodej poškozeného a nahnilého ovoce. Obchodníci pak také často nabízejí ovoce neúplně značené. Nejčastějšími závadami u čerstvé zeleniny jsou tedy hniloba, nečerstvost a jakost zboží neodpovídající deklaraci.