Zpívající průvod vyprovodil Moranu až ke splavu. Tam ji zapálenou svrhli a přivítali tak nastupující jaro. Následoval celodenní program v prostorách statku pro děti i dospělé. Zazpívaly ženy ze souboru Labutěnky, své umění předvedl Martin Štulla s kolegou jako instruktoři práskání bičem z českobudějovického spolku Keltoviny.

„Snažíme se lidem ukazovat historii práskání bičem. V každé maštali či statku byl dříve bič, ať už z proutků nebo klasický honácký. Bič totiž není zdaleka jen doménou kovbojů, ale vznikl již v neolitu,“ uvedl Martin Štulla a upřesnil, že bič sice většinou bývá vyroben z kůže, ale není to zdaleka podmínkou. Existují totiž také proutkové či vytvořené ze řetězu.

Táborská zoologická zahrada zachránila březí oslice před jistou smrtí.
Táborská zoologická zahrada zachránila březí oslice před jistou smrtí

Sám biče sbírá, má jich kolem pětatřiceti. „Začínal jsem vystupovat jako kovboj, ale dnes raději seznamuji lidi s historií biče," uzavřel. Svému koníčku se věnuje už pětadvacet let, spolek Keltoviny pak funguje sedmým rokem.

Nechyběla také ukázka pletení proutěných košíků, výstava drobného domácího zvířectva či výběh s ovcemi, jehňaty i kůzlaty.

„Podporujeme místní zemědělce a farmáře, najdete u nás stánky s domácími výrobky, dětské dílny, zdobení vajíček a pletení pomlázek,“ upřesnila předsedkyně spolku Barokní dvůr Borotín Jana Čermáková. „Počítali jsme tedy s trochu lepším počasím, ale doufáme, že když jsme Moranu vynesli, že se to zlepší,“ dodala se smíchem. Akce na statku pořádají pravidelně i přes stále probíhající rekonstrukci. Smyslem činnosti spolku je pomáhat záchraně statku.

Odemykání Vltavy v kempu Krumlov, 16. dubna 2022.
Ahój! Vltava hlásí odemčeno. Desítky vodáků od prvního splutí počasí neodradilo

Každý si vybral ze širokého sortimentu jídel sladkého i slaného ražení, nápojů teplých i chlazených, alkoholických i nealkoholických. Děti se mohly také svézt na koňském povozu.

V posledních letech se podařilo přistavět toalety a také zastřešit druhé křídlo, která slouží jako výstavní místnost. „Toalety vznikly ze starých chlívků, ty nám tu scházely asi nejvíce. Podařilo se nám postavit krov a střechu na střední budově a dodělali jsme také fasády na ovčíně. I tím, že nás lidé navštěvují, tak pomáhají obnově statku, veškerý výdělek totiž investujeme do rekonstrukce,“ uvedl již dříve Milan Tejnor ze spolku Barokní dvůr Borotín.

V areálu provozují i kavárnu a bazar. „Zjistili jsme, že něco takového tu chybí, otevřeno je na jaře a v létě v podstatě denně. Proudí sem zejména návštěvníci hradu,“ doplnila Jana Čermáková.

Barokní dvůr při hradu Borotín je poprvé zmiňován v roce 1557 jako poplužní čili zásobovací jednotka. Archeologický výzkum odhalil původní zdivo, které ho zasazuje až do středověku. Byla zde nalezena i keramika z husitského období. Původně dřevěný statek byl barokně přestavěn rodem Nádherných, kteří využili kámen ze sousední zříceniny. V roce 2003 byl prohlášen národní kulturní památkou. V prosinci 2009 jej koupila společnost Takelot a začala s celkovou obnovou. Středověký hrad z 2. poloviny 14. století se nazývá společně s barokním dvorem Starý zámek. 
Opravám statku se spolek Barokní dvůr Borotín věnuje už dvanáct let. Dlouhodobě vede veřejnou sbírku na získání prostředků, jednotlivci mohou pomoci nákupem v místní kavárně, či pořízením některé maličkosti přímo v bazaru. Podpořit činnost spolku lze také návštěvou jejich akcí, pravidelně pořádání slavnosti slunovratu, divadelní představení koncerty a dožínky. V budoucnu by v objektu rádi vybudovali i zemědělské muzeum. První písemná zpráva o osídlení borotínského hradu pochází z roku 1356. Zřícenina je oblíbeným cílem turistů a zahrála si v pohádce Honza málem králem. Často se zde konají i svatební obřady.

Jarní slavnost na Kamenném mostě 2022.
OBRAZEM: Písecký Kamenný most v sobotu vítal jaro slavností