Přímo za kostelem na Žižkově náměstí se všímavý cestovatel může zatoulat do Skřítkova, nebo vklouznout do Strašidelného podzemí. To podle provozovatelů baví veřejnost ze všech nejdéle.

Království fantazie postupně rozšířili

„Začínali jsme před třinácti roky Strašidelným podzemím, ale tam se děti bojí, tak jsme pro ně před osmi lety hned vedle udělali říši skřítků a víl, kde jezdí také jedna mašinka. To se malým návštěvníkům moc líbilo,“ popsala Ivana Václavíková postupný vývoj zábavných atrakcí.

Malý vláček děti fascinoval, a tak se rozhodli do třetího najatého objektu dostat pohyblivých prvků v podobě mašinek mnohem více. „Ze staré hospody v Klokotské ulici jsme tak před čtyřmi lety vybudovali Dětský svět s mašinkou,“ vysvětlila.

Petr Mastný z Doňova na Jindřichohradecku koncem srpna sklízí na farmě například rajčata, papriky, lilek, kapustu, brokolici a další zeleninu.
Zelinář sklízí papriky, rajčata i lilek. Ztráty sčítá u cibule a petržele

Podruhé na prohlídku přijel Jiří Himl z Milevska s vnoučaty. Jeho vnuk Matyáš Pavlík byl fascinován nejen projíždějícími vlakovými miniaturami. „Líbilo se mi počítání krkavců, ale také indiáni a letadla se vzducholodí,“ prozradil chlapec s nadšením.

Oba vyrábí a baví je kontakt s lidmi

Vše je hodně interaktivní, na výrobě postaviček či doplňků se podílejí oba manželé, za finální podobou je vidět velký kus práce. „Pirátské modely lodí jsme sháněli přes internet, týpí jsem šila sama, ledové království z polystyrenu jsme vyráběli, jen jsme pořídili autentické postavičky,“ uvedla pár příkladu Ivana Václavíková s tím, že v jezeře se prohání i živé rybky.

Výlet k památníku Jana Žižky z Trocnova
Městské i historické slavnosti, koncerty, loučení s létem i trhy

Každá část expozice představuje také pohádkový příběh. „Děti mohou plnit různé úkoly, hledat princezny, poklad, počítat krkavce a většina hlavních postav má i vlastní jména,“ doplnila. Například draci se jmenují Mazlík a Mazlíček, mamut Tulínek, indián Modré nebe a krysáci Chroustalík a Pískalík.

Lidé se rádi bojí

Zato děsivé sklepení jsou pro odvážnější nátury, a tak je má na povel Dušan Václavík. Po schodišti se lidé vydávají do útrob Starého města, kde se ve výklencích ukrývají rostodivné postavy. Na závěr cesty průzkumníky navíc čeká i hororové překvapení.

Podle Dušana Václavíka tato činnost oba naplňuje. „Baví nás dělat radost lidem i je trochu strašit. Rádi bychom pokračovali a vylepšovali, ale covid nás zbrzdil,“ poznamenal. Během více jak deseti let provozu jejich bubáky viděly už tisícovky lidí. „Jedná se o sezonní záležitost, ale lidé se k nám často vracejí,“ dodal Dušan Václavík.

Náměstí TGM v Táboře bude hostit výstavu a koncert experimentální hudby.
Náměstí TGM v Táboře bude hostit výstavu a koncert experimentální hudby

Strach a adrenalin totiž baví, to potvrdili i manželé Petr a Martina z Nového Strašecí u Prahy, kteří do jižních Čech jezdí na dovolenou. „Jezdíme sem pravidelně. Letos jsme s sebou do Tábora i na strašidla vzali i syna Máťu. Nám se to moc líbilo, ale mladej to neunesl,“ smál se otec jeho reakci. „Hodně se bál. Ale určitě se zase vrátíme a zkusí to znovu,“ chlácholila ho maminka Martina.