Parní lokomotiva 475.111 vyrobená firmou Škoda Plzeň v roce 1947 nebyla jen na okrasu, ale Správa železnic ji pověřila důležitým úkolem, společně s týmem vědeckých pracovníků z pražské ČVUT a svou mladší kolegyní zajišťovala testy na velké estakádě u Sedlečka a přemostění Kamenného rybníka. Podívejte se, jak to vypadlo ve středu večer na trati u Myslkovic.

Na jih Čech jezdí jen výjimečně, ale lze ji vidět například během akcí pro veřejnost jako jsou Chodské slavnosti na Domažlicku, účastní se také dalších nostalgických jízd na Plzeňsku a v západních Čechách. Vlastníkem babičky je Iron Monument Club (IMC) Plzeň, který sdružuje nadšence do technických památek, hlavně fanoušky historie železnice.

Historická parní lokomotiva Plzeň po dobu tří dnů pomáhá se zatěžovacími testy mostních konstrukcí na nové přeložce trati IV. koridoru mezi Soběslaví a Doubím u Tábora.
Parní lokomotiva Plzeň pomáhá se zatěžovacími testy na IV. koridoru u Soběslavi

Na Táborsku v posledních třech dnech pětasedmdesátiletá šlechtička s nákladem (cca 600 tun) v podobě přívěsných vozů s betonovými bloky zatěžovala mostní konstrukce. Nejdříve bylo nutné ji pořádně roztopit (to trvá i 36 hodin), posléze v hodinových intervalech najížděla na estakádu a vědci se speciálními přístroji po zklidnění vibrací měřili prohnutí a další atributy, vše se muselo uskutečnit za konstantních podmínek a vždy v noci. Tým 15 pracovníků z ČVUT končil vždy kolem 4. hodiny ráno. Stejný úkol měla i nákladní lokomotiva modré barvy se žlutým pruhováním 740 575-6 na druhé koleji. Správa železnic tímto počínáním ověřovala své výpočty před spuštěním zkušebního režimu tratě.